Muzyka wsp蟪czesna
Relacje
Opera
Historia
P硑ty
Archiwum Artyku硑 Ksią縦i P硑ty Autorzy Koncerty Prenumerata Reklamy i Og硂szenia Forum Kontakt
P硑ty  QUATTROCORNO

Znalazłem się w posiadaniu wyjątkowej płyty, zawiera bowiem utwory na cztery waltornie, lecz wykonywane przez jednego muzyka. Jest nim Aleksander Szebesczyk, absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej, wychowanek Jana Jeżewskiego, Zdenka Tylsara i Hermanna Baumanna, bez wątpienia jeden z najlepszych naszych wirtuoz贸w rogu, czyli waltorni.
Naukę gry na tym instrumencie rozpoczął w rodzinnym Wrocławiu jako jedenastolatek, a już po dziewięciu latach został przyjęty do orkiestry Filharmonii Narodowej, w kt贸rej niebawem otrzymał i do dziś zajmuje stanowisko pierwszego waltornisty i solisty. Od roku 1990 jest członkiem Kwintetu Blaszanego FN. Z macierzystą orkiestrą i z innymi orkiestrami wykonuje koncerty waltorniowe Christopha F枚rstera, Haydna, Mozarta, Schumanna i Ryszarda Straussa. Działa też jako pedagog, prowadząc klasę waltorni na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina i w Szkole Muzycznej im. Wieniawskiego.
Na płycie zamieścił oryginalne utwory na cztery waltornie: Friedricha (właściwie Bedrzicha) D. Webera Marcia, Adagio i Caccia z pierwszego Quartetto f眉r vier Waldh枚rner in F, Rimskiego-Korsakowa Notturno i Lovella E. Shawa Frippery No. 1-4 oraz kompozycje, kt贸re sam nader udatnie na cztery rogi zaaranżował: Rossiniego Preludium i Temat z wariacjami, Schumanna Adagio i Allegro op. 70, Karla Jenkinsa Chorale No 1 i No 3, a także Annibale Bucchiego Improvviso. Uwzględnił więc utwory zar贸wno dawniejsze (Weber zaczynał komponować jeszcze pod koniec XVIII wieku), jak wsp贸łczesne, także jazzujące. W dołączonej książeczce wszystkie zostały rzetelne om贸wione przez Pawła Bagnowskiego.
Zdumiała mnie i zachwyciła perfekcyjna synchronizacja czterech, nagrywanych przecież oddzielnie partii waltorniowych. Efekt jest znakomity. Parafrazując Friedmanna i Koftę, można powiedzieć żartobliwie, ale z niekłamanym podziwem: "Dialogi na cztery rogi". Udział w zgrywaniu poszczeg贸lnych partii miał oczywiście r贸wnież Andrzej Rewak, reżyser nagrania.
Udana synchronizacja to jeszcze nie wszystko. Dźwięk waltorni, z natury pełen uroku, tu jest zwielokrotniony, co daje piękne, pełne harmonii, homogeniczne brzmienie. Nie byłoby ono tak szlachetne, gdyby nie wspaniałe frazowanie, pewność zadęcia, wyczucie dynamiki, rytmiki, tempa i stylu r贸żnorodnych w końcu utwor贸w, słowem: gdyby nie muzykalność i kunszt artysty.
Wyjątkowość płyty zasadza się także na konotacjach, jakie niesie r贸g - jeden z najstarszych instrument贸w muzycznych, pojawiający się w historii w najrozmaitszych odmianach i kształtach, zanim nie został wyposażony w dzisiejszy mechanizm wentylowy. Jako instrument sygnalizacyjny rozbrzmiewał w bitwach, na polowaniach, podczas ceremonii świeckich i religijnych. Nie był instrumentem pospolitym, lecz kr贸lewskim, jak średniowieczny, misternie w kości słoniowej rzeźbiony olifant. Ale r贸g albo waltornia (od niemieckiego Waldhorn, czyli rogu leśnego) kojarzy się też z zespołami instrument贸w dętych, zwanymi z racji stopliwego brzmienia harmoniami. To one w XVIII i XIX wieku wykonywały na wolnym powietrzu nastrojowe serenady.
Mozart w liście pisanym 3 listopada 1781 roku w Wiedniu relacjonował ojcu: "O 11-ej w nocy obdarowano mnie [31 X na imieniny] serenadą na 2 klarnety, 2 rogi i 2 fagoty mojej własnej kompozycji [...]. Sześciu grajk贸w to chudziaki, ale grali ładnie [...]. Kazali sobie otworzyć bramę, stanęli na środku podw贸rka i, jak już się miałem rozbierać, zaskoczyli mnie początkowym akordem w Es-dur w najmilszy na świecie spos贸b".
Zaręczam, że warto zrobić bliskiej osobie podobną miłą niespodziankę - ofiarować płytę Quattrocorno, by słuchając jej, mogła rozwiać wieczorny spleen, jaki na wielu zsyła niezbyt łaskawa tegoroczna jesień.


QUATTROCORNO
F.D. Weber, Rossini, Shaw, Rimski-Korsakow, Bucchi, Jenkins, Schumann, Aleksander Szebesczyk waltornia
Dux 0706 (2009)
KRZYSZTOF BILICA

ROK LIII • NR 22 • 1 LISTOPADA 2009

Mysz w Ruchu


ROK LIII • NR 22 • 1 LISTOPADA 2009


2013r - Terminarz nadsy砤nia materia丑w


Biblioteka narodowa
Oficjalna witryna banku PKO BP

  Wstecz  Do g髍y  Napisz do nas  DrukujSkomentuj

© 2006-2009 Biblioteka Narodowa