Muzyka wsp蟪czesna
Relacje
Opera
Historia
P硑ty
Archiwum Artyku硑 Ksią縦i P硑ty Autorzy Koncerty Prenumerata Reklamy i Og硂szenia Forum Kontakt
P硑ty  HENZE Ondine

W roku 1957, w czasach najbardziej radykalnych poczynań serialnej awangardy, Hans Werner Henze skomponował Ondine, utw贸r nawiązujący do tradycji baletu romantycznego, uznany za arcydzieło jego okresu neapolitańskiego. Temat kompozytor zaczerpnął z powieści niemieckiego romantyka Friedricha de la Motte Fou殴qu茅 o tym samym tytule - jest to historia młodego rycerza, kt贸ry zakochał się do szaleństwa w nimfie wodnej.
W rok po ukończeniu balet został wystawiony w Covent Garden - choreografię opracował Frederick Ashton, a w trudnej roli tytułowej wystąpiła Margot Fonteyn. Owo historyczne przedstawienie o wartkiej i pełnej energii akcji zostało odtworzone i sfilmowane w tym samym teatrze w roku 2009. Znakomitą Fonteyn zastąpiła nieustępująca jej wdziękiem ani umiejętnościami Miyako Yoshida. W partiach pełnych ekspresyjnych gest贸w, sugestywnej narracji i napięcia towarzyszą jej Edward Watson (Palemon), Genesia Rosato (Berta), Ricardo Cervera (Tirrenio), Gary Avis (Eremita).
Lila de Nobili zbudowała scenografię w stylu retro: realistyczną i bajkową zarazem. By ukazać podwodny świat Ondine, nie potrzebowała nowoczesnych rozwiązań technicznych, wykorzystała grę świateł - John Read tworzy za ich pomocą fantastyczne sceny w sugestywnej zielono-niebieskiej kolorystyce.
Barry Wordsworth interpretuje tę eklektyczną, świadczącą o znakomitym rzemiośle partyturę Henzego z wielkim rozmachem i bardzo przekonująco. Wydobywa z niej liryzm, przez co podkreśla przystępność tej muzyki, kt贸ra płynie swobodnie, bez dramatycznych uniesień. Mieszają się w niej elementy p贸źnoromantyczne, neoklasyczne i specyficznie włoskie, jak choćby pieśni neapolitańskich rybak贸w i cytaty słynnej melodii Sc茅tate.
Dla mnie jednak wzorem pozostaje przepiękna interpretacja Olivera Knussena (CD Deutsche Grammophon 453 467), kt贸ry każdą nutę potrafił nasycić duchem tańca.

HENZE
Ondine (balet w 3 aktach)
Miyako Yoshida, Edward Watson, Genesia Rosato, Ricardo Cervera, Orkiestra Royal Opera House, dyr. Barry Wordsworth; choreografia Frederick Ashton
Opus Arte OA 1030 D (2010, DVD)
GIANLUIGI MATTIETTI

ROK LIV • NR 15 • 25 LIPCA 2010

Mysz w Ruchu


ROK LIV • NR 15 • 25 LIPCA 2010


2013r - Terminarz nadsy砤nia materia丑w


Biblioteka narodowa
Oficjalna witryna banku PKO BP

  Wstecz  Do g髍y  Napisz do nas  DrukujSkomentuj

© 2006-2009 Biblioteka Narodowa