Muzyka wsp蟪czesna
Relacje
Opera
Historia
P硑ty
Archiwum Artyku硑 Ksią縦i P硑ty Autorzy Koncerty Prenumerata Reklamy i Og硂szenia Forum Kontakt
P硑ty  Jeszcze jedna Sonata Liszta

Z historycznych kreacji

Słynny pianista francuski Alfred Cortot (1877-1962) ceniony jest dziś przede wszystkim jako znakomity odtw贸rca utwor贸w Chopina (jego Dzieła wszystkie, z dzisiejszego punktu widzenia dość niekompletne, nagrał on wraz z Arturem Rubinsteinem na płyty HMV w latach trzydziestych ubiegłego wieku) oraz wielce oryginalny interpretator muzyki Schumanna i impresjonist贸w francuskich. Jego kreacje odznaczają się wyjątkową finezją i dbałością o szczeg贸ły, a także wyrazistą ekspresją, niekiedy sięgającą granic sentymentalnej czułostkowości.
Wydawać by się mogło, że specjalnością tego pianisty była przede wszystkim subtelna muzyczna miniatura, a nie burzliwa wirtuozeria dzieł Liszta i innych kompozytor贸w romantycznych. Tymczasem już utrwalone w 1939 roku, a dziś prawie zapomniane wykonanie II Sonaty As-dur Webera (tej, kt贸rą Chopin tak chętnie zadawał do grania swoim co lepszym uczniom) prezentuje pełną polotu i blasku pianistykę w wielkim romatycznym stylu, zwłaszcza w brawurowych Scherzu i ujmującym elegancją finałowym Rondzie.
Dokonane w tym samym czasie nagranie Sonaty h moll Liszta to już kreacja sięgająca szczyt贸w dramatycznej potęgi, o jaką - znając jedynie p贸źne nagrania Cortota - zapewne wcale byśmy tego artysty nie podejrzewali. Dominują tu gwałtowne spiętrzenia mrocznej emocji, z wulkaniczną siłą krzyżują się linie wywiedzinych z jednego pnia temat贸w, a pierwiastek liryczny, choć oczywiście istnieje, wyraźnie schodzi na dalszy plan.
Nie tak dawno opisywałem dwa inne historyczne wykonania: Vladimira Horowitza i Światosława Richtera. Oba, choć r贸żne, miały charakter "konstruktywistyczny", z wielkim romantyzmem zaś mamy do czynienia właśnie u Cortota i to jest, jak sądzę, największa niespodzianka, jaką niesie ta wspaniała (mimo kilku drobnych technicznych potknięć) kreacja.
Powaga, skupienie i mistyczna głębia dominują z kolei w nagranej dwa lata wcześniej, przez 60-letniego Cortota, Legendzie "Św. Franciszek a Paulo kroczący po falach" Liszta. Takiego nastroju pr贸żno szukać wśr贸d wsp贸łczesnych wykonań - dzisiejsi pianiści całą uwagę skupiają na og贸ł na pokonaniu technicznych trudności. Popis wirtuozerii Cortot daje w Etiudzie koncertowej f-moll "La Leggierezza" Liszta.
Pełnym uroku dopełnieniem płyty jest stylowe wykonanie L盲ndlera D790 Schuberta oraz dokonanej przez Cortota transkrypcji Litanii Schuberta i Kołysanki op. 49 nr 4 Brahmsa. C贸ż za zachwycająca śpiewność melodii!
Cała płyta robi wielkie wrażenie - ukazuje nam znanego wielkiego pianistę w zupełnie nowym świetle.

CORTOT GRA LISZTA
Utwory Liszta, Schuberta, Webera i Brahmsa
Alfred Cortot fortepian
Naxos 8.112012 (2009)
J脫ZEF KAŃSKI

ROK LIV • NR 16 • 8 SIERPNIA 2010

Mysz w Ruchu


ROK LIV • NR 16 • 8 SIERPNIA 2010


2013r - Terminarz nadsy砤nia materia丑w


Biblioteka narodowa
Oficjalna witryna banku PKO BP

  Wstecz  Do g髍y  Napisz do nas  DrukujSkomentuj

© 2006-2009 Biblioteka Narodowa