Muzyka wsp蟪czesna
Relacje
Opera
Historia
P硑ty
Archiwum Artyku硑 Ksią縦i P硑ty Autorzy Koncerty Prenumerata Reklamy i Og硂szenia Forum Kontakt
P硑ty  MONIUSZKO Msza łacińska Es-dur, Msza e-moll, Pieśni żałobne do mszy świętej za dusze zmarłych d-moll, Msza a-moll

Po pierwszym woluminie z mszami Stanisława Moniuszki ("Ruch Muzyczny" nr 19/2009), wyr贸żnionym m.in. Fryderykiem, otrzymujemy drugi. Wraz z uprzednio wydanymi Litaniami ostrobramskimi oraz Pieśniami religijnymi (te w katalogu CD Accord) dysponujemy wreszcie fonograficznym kompletem dzieł sakralnych naszego narodowego kompozytora.
Mszę Es-dur, napisaną dla uczni贸w Instytutu Muzycznego w 1865 roku i wykonaną w warszawskiej katedrze św. Jana, Zdzisław Jachimecki (cytowany w komentarzu do płyty) uznał za najwspanialszą ze wszystkich siedmiu Moniuszkowskich form tego typu. Nagranie to potwierdza. Wykonawcy nadają muzyce podniosły charakter i dbają o odmienność wyrazową.
W Kyrie między głosami kwartetu solist贸w a ch贸rem snuje się pięknie polifonizujące przędziwo. W Glorii intonowana przez mężczyznfraza "In terra pax" dźwięczy dziarsko niczym pieśń rycerska, jaka mogłaby "zdobić" Straszny dw贸r. Po zr贸żnicowanym pod względem barwy Credo i krzepiącym Sanctus,następuje jasne, prześliczne Benedictus wywiedzione z miękkiego, tercjowego motywu. Całość zamyka suplikacyjne Agnus Dei.
Wcześniejsza i skromna Msza e-moll nie ma tak wyrazistej dramaturgii, urzeka natomiast łagodnością - została przeznaczona na trzy głosy z organami. Mimo tonacji, przeważa tu koloryt majorowy. Ch贸r żeński FN śpiewa świetliście i płynnie, to głośniej, to ciszej, a rymowany tekst polski Antoniego Edwarda Odyńca przydaje utworowi stroficznej prostoty - jaka szkoda, że nie został wydrukowany w opisie płyty! Te wszystkie inwokacje: "Panie, przez słowa Twoje..." (Graduale), "Wierzymy w Ciebie, Boże stworzycielu..." (Credo - z kr贸tkim wejściem sopranu, potem altu solo), "Panie, nasz zbawco..." (Agnus), wyrażone w ojczystym języku mają o wiele większą siłę oddziaływania nie tylko na pobożnych wiernych, lecz także, mam wrażenie, na tego, kto słucha płyty.
Przykro, że nie można mieć przed oczyma także sł贸w Pień żałobnych (taki jest oryginalny tytuł tego Moniuszkowskiego requiem - Pienia żałobne..., nie Pieśni, jak wszędzie tu podano), kt贸re kompozytor starannie wybrał z poezji Alojzego Felińskiego, tw贸rcy Boże, coś Polskę. Poświęcone pamięci matki, Elżbiety Moniuszkowej, opatrzone znaczącą śmierć tonacją d-moll, składają się, jak napisano za życia Moniuszki, "w melodyjny wieniec upleciony z pieśni ludu, kt贸rego żal płynie z głębi serca". Kyrie, Graduale, Sanctus i Benedictus to zwarte ch贸ralne czterogłosy; środkowe Offertorium ("U n贸g świętych ołtarz贸w my upokorzeni") jest pieśnią basu z ch贸rem, część końcowego Agnus wypełnia wtopiony w tło harmoniczny duet sopranu z tenorem.
W Mszy a-moll - "dwugłosowej w stylu łatwym", wedle określenia Moniuszki - znowu wykorzystany został tekst Odyńca, nieco inny, ale nieodmiennie dyktujący szlachetną prostotę. W ośmiu drobnych ogniwach nie zachodzą (poza żywą Glorią) istotne zmiany w umiarkowanych tempach, ale dyrygent Henryk Wojnarowski r贸żnicuje nastroje - szczeg贸lne wrażenie robi przejmująco wyciszone Sanctus ("Cześć Panu naszemu"). Zwraca też uwagę nie dość domknięte ostatnie Agnus (kt贸re przecież wieńczy płytę!) - w jego trzech zwrotkach do ładnie splecionych solowych głos贸w Marty Boberskiej i Agnieszki Rehlis dołącza żeński ch贸r. To moje ulubioneśpiewaczki, lecz tym razem zachwycają tylko chwilami. Dzięki reżyserowi nagrania Małgorzacie Polańskiej udało się brzmienie organ贸w i tkanki wokalnej utrzymać (wreszcie) w stosownych akustycznie proporcjach.


MONIUSZKO
Msza łacińska Es-dur, Msza e-moll, Pieśni żałobne do mszy świętej za dusze zmarłych d-moll, Msza a-moll
Marta Boberska sopran, Agnieszka Rehlis alt, Rafał Bartmiński tenor, Jarosław Bręk bas, Andrzej Białko organy, Ch贸r Filharmonii Narodowej, dyr. Henryk Wojnarowski
Dux 0720 (2009)
MAŁGORZATA KOMOROWSKA

ROK LIV • NR 23 • 14 LISTOPADA 2010

Mysz w Ruchu


ROK LIV • NR 23 • 14 LISTOPADA 2010


2013r - Terminarz nadsy砤nia materia丑w


Biblioteka narodowa
Oficjalna witryna banku PKO BP

  Wstecz  Do g髍y  Napisz do nas  DrukujSkomentuj

© 2006-2009 Biblioteka Narodowa