Muzyka wsp蟪czesna
Relacje
Opera
Historia
P硑ty
Archiwum Artyku硑 Ksią縦i P硑ty Autorzy Koncerty Prenumerata Reklamy i Og硂szenia Forum Kontakt
P硑ty  Hendrich


Paweł Hendrich jest kompozytorem o dość nietypowych w Polsce skłonnościach do solidnego teoretycznego podbudowania swej muzyki - jak sam m贸wi, na poszerzanie kompozytorskiego systemu "przeznacza 85 procent czasu na komponowanie" (część swych zasad wyłożył w "Glissandzie" nr 12/2007).
Muzyka Hendricha niewątpliwie sporo zawdzięcza pogłębionej refleksji nad środkami: jest dobrze uporządkowana, klarowna, komunikatywna, często niebanalna, zastosowane w niej rozwiązania są eleganckie i przekonujące.
Płyta z poświęconej młodym kompozytorom serii wytw贸rni Dux zawiera sześć utwor贸w na r贸żne składy kameralne. Diversicorium to oktet, kt贸remu charakterystyczne brzmienie nadaje m.in. saksofon barytonowy - zaczyna się od polifonicznego nałożenia linii o podobnym wzorze interwałowym, ułożonych z 贸semek z pauzami. Proste, lecz skuteczne środki (wypełnianie pauz dłuższymi nutami, zmiany liczby głos贸w) dają urozmaicenie, kt贸re zwiększa się, kiedy kompozytor wprowadza zmiany nakładających się temp i stopniowo przekształca fakturę z polifonicznej na wewnętrznie, w zr贸żnicowanych miarach pulsujące wsp贸łbrzmienie ze szmerami, wibratem i innymi efektami barwnymi.
Multivalentis przeznaczone jest na skład mający w polskiej muzyce wsp贸łczesnej dobre tradycje: klarnet, puzon, wiolonczela, fortepian. Początek tworzy splot podobnych, nieco przesuniętych względem siebie linii z glissandami, mikrotonami i ze zr贸żnicowaną artykulacją. Figury są rozbudowywane, a muzyka zachowuje charakter finezyjnej arabeski kreślonej miękkimi kreskami. W Cyclostratus do Kwartludium (to jedyny utw贸r na płycie z udziałem tego zespołu, pozostałe wykonuje Orkiestra Muzyki Nowej) dołącza beatboxer. Z niekonwencjonalnym i całkiem nieklasycznym potraktowaniem głosu mamy też do czynienia w Diaphanoid, gdzie wokalista Kuba Badach w partii bez tekstu idealnie stapia się z brzmieniem zespołu kameralnego.
Dwa ostatnie utwory na płycie są najdłuższe i przeznaczone na największe obsady: Liolit na orkiestrę kameralną może sprawić sporo przyjemności kalejdoskopowymi kontrapunktami i fragmentem z powoli ewoluującymi wsp贸łbrzmieniami przypominającymi wczesne utwory spektralne. W Hyloflex alfa-beta wrocławski tw贸rca skupia się na barwie i harmonii w wolno płynącej, "atmosferycznej" muzyce, przechodzącej od prostych, subtelnie mikrotonowo "dostrajanych" do bardzo złożonych wsp贸łbrzmień orkiestry smyczkowej i dźwięk贸w komputerowych.

Hendrich
Diversicorium, Multivalentis, Cyclostratus, Diaphanoid, Liolit, Hyloflex alfa-beta
Elżbieta Woleńska flet, Kuba Badach wokalista, Paweł Hendrich komputer, Michał Siciński klarnet, Jakub "Zgas" Żmijowski beatboxer, Zesp贸ł Kwartludium, Orkiestra Muzyki Nowej, dyr. Szymon Bywalec
Dux 0754 (2010)
KRZYSZTOF KWIATKOWSKI

ROK LV • NR 1 • 9 STYCZNIA 2011

Mysz w Ruchu


ROK LV • NR 1 • 9 STYCZNIA 2011


2013r - Terminarz nadsy砤nia materia丑w


Biblioteka narodowa
Oficjalna witryna banku PKO BP

  Wstecz  Do g髍y  Napisz do nas  DrukujSkomentuj

© 2006-2009 Biblioteka Narodowa