Muzyka wsp蟪czesna
Relacje
Opera
Historia
P硑ty
Archiwum Artyku硑 Ksią縦i P硑ty Autorzy Koncerty Prenumerata Reklamy i Og硂szenia Forum Kontakt
P硑ty  Muzyk uniwersalny

Jukka Tiensuu (ur. 1948) to chyba "najlepiej strzeżony sekret muzyki fińskiej" i "tw贸rca, kt贸ry przy odrobinie marketingu m贸głby stać się jednym z najbardziej wziętych wsp贸łczesnych kompozytor贸w" - jak sugeruje Risto Nieminen w komentarzu (niestety zbyt skąpym) do płyty wydanej przez fińską wytw贸rnię Alba. I pewnie ma dużo racji: wie o tym każdy, kto miał okazję posłuchać poprzedniej płyty Tiensuu (Mind and Moods) wydanej przez Albę lub pamięta wrażenie, jakie w roku 1998 na "nordyckiej" "Warszawskiej Jesieni" zrobił jego koncert klarnetowy Puro w wykonaniu Kari Krikku.

Płyta z utworami kameralnymi Tiensuu uzyskała nagrodę EMMA za najlepsze nagranie muzyki fińskiej w roku 2010. Zawiera prawie 80 minut muzyki powstałej w latach 1975-2007, wykonawcą jest fiński Plus Ensemble (klarnet, wiolonczela, akordeon), w dw贸ch utworach (Tango lunaire i Rubato) do zespołu dołączają skrzypek i flecista, a w paru innych na fortepianie gra kompozytor, kt贸ry jest r贸wnież cenionym klawesynistą grającym muzykę barokową oraz improwizatorem - rozległość jego zainteresowań jest zresztą uderzająca.
Płytę rozpoczyna Tango lunaire - kr贸tki, zgrabny, modernistycznie taneczny pastisz. W oddjob na wiolonczelę z elektroniką słuchamy m.in. ciekawych rytm贸w uzyskanych dzięki zwielokrotnieniu partii solisty oraz harmonijnej, "niebiańskiej" muzyki flażolet贸w. Plus IV na klarnet, akordeon i wiolonczelę rozwija się z kr贸tkich przedzielonych pauzami motyw贸w, nieregularne imitacje tworzą kunsztowną mozaikę przechodzącą w fascynujący, gęsty kontrapunkt. Kompozytora w roli pianisty można posłuchać w Pr茅lude non-mesur茅, utworze jakby improwizacyjnym, o charakterze łączącym odcinki o odmiennym charakterze: początkowe swobodne imitacje, wyrafinowane efekty uzyskiwane z wnętrza instrumentu, burzliwe klastery i delikatno-romantyczne nastroje. Beat na klarnet, wiolonczelę i fortepian urzeka pięknymi nietemperowanymi wsp贸łbrzmieniami w długo wytrzymywanych dźwiękach rytmicznie podbudowanych partią przestrojonego fortepianu oraz subtelnymi echami, odbiciami i efektami "delayu".
Pięć kr贸tkich utwor贸w na akordeon solo to fragment Erz, najnowszej (2007) kompozycji z tej płyty: ascetyczny Longing jest monodią - powoli rozwijająca się melodia urozmaicona jest subtelnie r贸żnicowanymi wibratami, Desire to kolejny modernistyczny, wyrafinowany pastisz - tym razem walca. Zeal jest najkr贸tszy - ekspresyjny, z repetowanymi dźwiękami, Swell (zgodnie z tytułem) to studium powolnego narastania dźwięk贸w i wsp贸łbrzmień; w Forwards! nieustannie przyspieszany puls co chwilę ulega pomysłowym zakł贸ceniom. Wykorzystujący struktury kanoniczne Rubato przeznaczony jest na dowolny zesp贸ł, zaś dwa ostatnie utwory są w odmienny spos贸b "teatralne": kr贸tki Asteletsa dla "spacerującego klarnecisty basowego" brzmi jak dźwiękowa rejestracja scenicznej akcji, a Tombeau de Beethoven na klarnet, wiolonczelę, fortepian i taśmę jest montażem fragment贸w z Beethovena, łączonych na zasadzie swobodnych skojarzeń z fotograficznie powiększonymi pojedynczymi dźwiękami i motywami.
R贸wnie godne polecenia jest nagranie nowszych utwor贸w orkiestrowych Tiensuu, dokonane dla wytw贸rni Ondine. Vie jest koncertem na orkiestrę o wirtuozowskim charakterze, przeplatającym momenty dynamiczne, jak początek z powracającym w dalszych fragmentach ostinatem, ze statycznymi i rozproszonymi. Siedmioczęściowa Missa nosi wprawdzie tytuły tradycyjnej liturgii (Introitus, Kyrie, Gloria...), lecz właściwie jest koncertem klarnetowym z fenomenalnym Kari Krikku w roli gł贸wnej. False Memories składa się z trzech sugerujących nastr贸j i charakter części: Review, Nostalgy i Trauma - zachwyca zwłaszcza powolna część środkowa.


Tiensuu
Tango lunaire, oddjob, Plus IV, Pr茅lude non-mesur茅, Beat, from Erz, Rubato, Asteletsa, Tombeau de Beethoven
Erkki Lahesmaa wiolonczela, Mikko Luoma akordeon, Christoffer Sundqvist klarnet, Mikael Helasvuo flet, Jan Soderbl枚m skrzypce, Jukka Tiensuu fortepian
Alba ABCD 287 (2010)

Tiensuu
Vie, Missa, False Memories
Kari Krikku klarnet, Helsinki Philharmonic Orchestra, dyr. John Storg艡rds
Ondine ODE 11662 (2011)

KRZYSZTOF KWIATKOWSKI

ROK LV • NR 16/17 • 7 SIERPNIA 2011

Mysz w Ruchu


ROK LV • NR 16/17 • 7 SIERPNIA 2011


2013r - Terminarz nadsy砤nia materia丑w


Biblioteka narodowa
Oficjalna witryna banku PKO BP

  Wstecz  Do g髍y  Napisz do nas  DrukujSkomentuj

© 2006-2009 Biblioteka Narodowa