Muzyka wsp蟪czesna
Relacje
Opera
Historia
P硑ty
Archiwum Artyku硑 Ksią縦i P硑ty Autorzy Koncerty Prenumerata Reklamy i Og硂szenia Forum Kontakt
P硑ty  Rihm, Penderecki, Currier

Nowe utwory na skrzypce z orkiestrą i duety skrzypiec z kontrabasem powstały dzięki zam贸wieniom fundacji założonej przez Anne-Sophie Mutter, niemieckiej skrzypaczce zawdzięczamy r贸wnież ich prawykonania.
Wolfgang Rihm zadedykował jej Lichtes Spiel, utw贸r ("ein Sommest眉ck"), w kt贸rym następują po sobie rozmarzenie, nokturnowość, niespodziewane iluminacje i patetyczne uniesienia. Śpiewna partia skrzypiec, po bergowsku liryczna, jest rozpostarta nad lekko brzmiącą, przejrzystą i jakby Mozartowską orkiestrą. W nagraniu live (dokonanym w listopadzie 2010 roku w Avery Fisher Hall w Nowym Jorku) Mutter zachwyca pięknym dźwiękiem, kt贸ry całemu utworowi dodaje energii i wspaniałego blasku.
W utworze Sebastiana Curriera (ur. 1959, absolwent Juilliard School, kt贸ry w roku 2010 zdobył prestiżową Nagrodę Grawemeyera) dominuje wirtuozeria. Amerykański kompozytor dla Anne-Sophie Mutter napisał ekstremalnie trudny After song na skrzypce i fortepian, a rewizja tej partytury przyniosła Time Machines. Utw贸r został po raz pierwszy wykonany w Nowym Jorku w czerwcu tego roku, na płycie znalazła się rejestracja live. Kompozycja, składająca się z siedmiu kr贸tkich, mocno od siebie r贸żniących się części, jest pełna wyobraźni, znakomicie zinstrumentowana, zbudowana z zapadających w pamięć gest贸w, o ekscytującej rytmice. Wiele jest tu zagęszczeń i zwolnień, nawarstwień czasowych, tworzących razem istny kalejdoskop nastroj贸w i barw.
Płytę uzupełniają dwa utwory na skrzypce z kontrabasem, r贸wnież nagrane po raz pierwszy. Są to jednoczęściowa (Andante, quasi sempre rubato) Dyade Rihma - utw贸r o charakterze rapsodycznym, doskonale zespalający oba instrumenty, nerwowy, ruchliwy, oraz pomyślane bardziej tradycyjnie Duo concertante Pendereckiego, dzieło o ogromnej energii rytmicznej.


Rihm
Lichtes Spiel; Dyade
Penderecki
Duo concertante
Currier
Time Machines

Anne-Sophie Mutter skrzypce, Roman Patkol贸 kontrabas, New York Philharmonic, dyr. Michael Francis, Alan Gilbert
Deutsche Grammophon 477 9359 (2011)
GIANLUIGI MATTIETTI

ROK LV • NR 25 • 11 GRUDNIA 2011

Mysz w Ruchu


ROK LV • NR 25 • 11 GRUDNIA 2011


2013r - Terminarz nadsy砤nia materia丑w


Biblioteka narodowa
Oficjalna witryna banku PKO BP

  Wstecz  Do g髍y  Napisz do nas  DrukujSkomentuj

© 2006-2009 Biblioteka Narodowa