Muzyka wsp蟪czesna
Relacje
Opera
Historia
P硑ty
Archiwum Artyku硑 Ksią縦i P硑ty Autorzy Koncerty Prenumerata Reklamy i Og硂szenia Forum Kontakt
P硑ty  REICH Phase To Face

Film dokumentalny poświęcony Reichowi, przygotowany z okazji siedemdziesiątych piątych urodzin, nie jest zupełną nowością: już w roku 1986, dla uczczenia jego pięćdziesiątych urodzin, powstał bardzo podobny film zatytułowany Steve Reich: A New Musical Language, oparty, podobnie jak ten, na długim wywiadzie z kompozytorem, przeplatanym fragmentami jego utwor贸w. Ciekawość i chęć sięgnięcia po płytę maleje także zważywszy, że i tu sporo uwagi poświęcono pionierskiemu okresowi w rozwoju minimalizmu, czyli kompozycjom z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, kt贸re w dorobku Reicha są najważniejsze i najlepiej znane. Mimo tych zastrzeżeń, dla słuchaczy słabiej obeznanych z jego tw贸rczością oraz pragnących poznać tajniki minimal music płyta może stać się znakomitym wprowadzeniem.
W zarejestrowanym w roku 2009 w domu Reicha wywiadzie kompozytor opowiada o etapach swego artystycznego rozwoju: olśnieniach, jakich doznał słuchając Święta wiosny i Koncert贸w brandenburskich, p贸źniejszych przedsięwzięciach i pomysłach (jak choćby technika phase shifting), okresie studi贸w u Luciana Beria, znaczeniu, jakie miało dla niego słuchanie gry Johna Coltrane'a. Objaśnia genezę swoich utwor贸w uważanych już za historyczne, jak It's Gonna Rain, Piano Phase, Pendulum Music, Clapping Music, Music for Pieces of Wood, przybliża techniki zastosowane w utworach bardziej już dojrzałych (Drumming, Music for 18 Musicians, Tehillim, Sextet), m贸wi o swym zainteresowaniu przetwarzaniem języka m贸wionego za pomocą technik muzycznych (w Different Trains i w operze The Cave), o wpływie rocka (w najnowszym 2 x 5).
Do komentarzy - wygłaszanych przez kompozytora z wielkim ożywieniem, lecz zawsze rzeczowo - dołączono kilka przykład贸w muzycznych, zarejestrowanych w Le Havre w roku 2007, w Rzymie i w Tokio w 2008 i w Manchesterze w 2009. Wszystkie są - niestety - bardzo kr贸tkie, żaden utw贸r nie został tu przedstawiony w całości, a szkoda, bo wykonawcy są znakomici.
Muzyczny portret Reicha uzupełniają dwa bonusy: rozmowa z nim o muzyce komputerowej, zarejestrowana w Tokio, i "kr贸tka historia muzyki", w kt贸rej Reich przez dziewięć minut objaśnia, na czym polega wielkość dzieła najwybitniejszych kompozytor贸w przeszłości.


REICH
Phase To Face
film dokumentalny, reż. Eric Darmon, Franck Mallet, Ars Ludi, Ready-Made Ensemble, Coro Ha-Kol, Quartetto Prometeo, Theatre of Voices, Ensemble Modern, Bang on a Can
DVD Ideale Audience 3058128 (2011)
GIANLUIGI MATTIETTI

ROK LVI • NR 3 • 5 LUTEGO 2012

Mysz w Ruchu


ROK LVI • NR 3 • 5 LUTEGO 2012


2013r - Terminarz nadsy砤nia materia丑w


Biblioteka narodowa
Oficjalna witryna banku PKO BP

  Wstecz  Do g髍y  Napisz do nas  DrukujSkomentuj

© 2006-2009 Biblioteka Narodowa