Muzyka wsp蟪czesna
Relacje
Opera
Historia
P硑ty
Archiwum Artyku硑 Ksią縦i P硑ty Autorzy Koncerty Prenumerata Reklamy i Og硂szenia Forum Kontakt
Recenzje  Śpiewak, pedagog, społecznik

W naszej muzykografii "skromnie traktowani są pedagodzy, kt贸rzy wiele wnieśli [...] dla rozwoju polskiej i światowej pedagogiki wokalnej. Osobowością o szczeg贸lnych zasługach jest tu prof. Bronisław Romaniszyn - postać pionierska w polskiej pedagogice wokalnej" - piszą we Wstępie do monografii tego śpiewaka i pedagoga autorzy, Ewa Warta-Śmietana, Jacek Chodorowski i Fryderyk Warta. Słusznie uważają, że jest to postać wyjątkowa. Tenor występujący na scenach europejskich, uczeń Jana Reszkego i asystent mistrza w jego słynnej szkole śpiewu w Paryżu, karierę śpiewaczą miał stosunkowo kr贸tką, bo około dziesięcioletnią, natomiast działalność pedagogiczną, kt贸rą rozpoczął w szkole Reszkego, prowadził do końca życia i na tym polu odni贸sł największe sukcesy.
Bronisław Romaniszyn (1880-1963) to nie tylko artysta i pedagog, ale też wielki patriota, społecznik i miłośnik Podhala, żołnierz i dyplomata. Na początku I wojny światowej wstąpił do Legion贸w Piłsudskiego, brał udział m.in. w obronie Lwowa, w roku 1919 został członkiem wojskowo-dyplomatycznej misji gen. Rozwadowskiego w Paryżu (dawał w贸wczas recitale śpiewacze z Ignacym Paderewskim przy fortepianie), by od 1922 roku, już w stopniu kapitana, zostać członkiem międzynarodowej komisji delimitacyjnej na Spiszu i Orawie, ustalającej nasze południowe granice. Zapalony wędkarz (od 1936 roku prezes Krajowego Towarzystwa Rybackiego) z pasją walczył o zarybianie polskich zbiornik贸w wodnych (a zwłaszcza o ochronę ryb w rzekach g贸rskich). Aktywny miłośnik Podhala (w roku 1946 przyznano mu tytuł honorowego prezesa Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego), przed wojną działał na rzecz utworzenia Tatrzańskiego Parku Narodowego i w obronie tatrzańskiej przyrody. Pisał na te tematy artykuły, a nawet ogłosił pracę G贸ry w tw贸rczości muzycznej. Był też wsp贸łautorem słynnych "protokoł贸w krakowskich" z 1925 roku, kt贸re stały u podstaw utworzenia park贸w narodowych w Tatrach, Pieninach i Babiej G贸rze. Do historii przeszedł przede wszystkim jako jeden z najwybitniejszych polskich praktyk贸w i teoretyk贸w pedagogiki wokalnej, o czym ciekawie informuje bogato udokumentowana, także fotograficznie, wzmiankowana książka.

Ewa Warta-Śmietana, Jacek Chodorowski, Fryderyk Warta Bronisław Romaniszyn, seria "Nie umilkli na zawsze", Krak贸w 2011, Fundacja Pomocy Artystom Polskim CZARDASZ, ss. 100, ilustr., bibliografia.

WACŁAW PANEK

ROK LVI • NR 3 • 5 LUTEGO 2012

Mysz w Ruchu


ROK LVI • NR 3 • 5 LUTEGO 2012


2013r - Terminarz nadsy砤nia materia丑w


Biblioteka narodowa
Oficjalna witryna banku PKO BP

  Wstecz  Do g髍y  Napisz do nas  DrukujSkomentuj

© 2006-2009 Biblioteka Narodowa