Muzyka wsp蟪czesna
Relacje
Opera
Historia
P硑ty
Archiwum Artyku硑 Ksią縦i P硑ty Autorzy Koncerty Prenumerata Reklamy i Og硂szenia Forum Kontakt
P硑ty  LUTOSŁAWSKI, JANACZEK, MITROPULOS, BART脫K

Rafał Zambrzycki-Payne ma w repertuarze i klasyczne utwory muzyki skrzypcowej, i najbardziej zaawansowane kompozycje wsp贸łczesne, jak choćby Terrain Bryana Ferneyhougha. Od roku 2005 jest członkiem Ensemble Modern i właśnie ukazała się jego solowa płyta z muzyką bardziej klasyczną niż ta, jaką muzycy z Frankfurtu zwykle grywają.
Doskonałe rzemiosło - bezbłędna intonacja, precyzja i kontrola dźwięku - są niewątpliwie wielkimi atutami skrzypka, wszystko jest tu zagrane bardzo dokładnie, a forma zawsze przejrzysta i przemyślana. Od strony interpretacji płyta jest udana, choć nie porywająca: Partita Lutosławskiego, Sonata Janaczka i I Sonata Bart贸ka to utwory przez wielu skrzypk贸w wykonywane i nagrywane, trudno zatem uniknąć por贸wnań i nie dostrzec na przykład braku odpowiedniej temperatury emocjonalnej w Sonacie Janaczka, co słychać już od pierwszych takt贸w - kto lubi namiętność, delikatność i żarliwość muzyki czeskiego tw贸rcy, interpretacją Zambrzyckiego-Payne'a raczej nie będzie zachwycony.
Ekspresji bynajmniej nie brakuje na przykład w Bart贸ku lub w Largo z Partity Lutosławskiego, choć miejscami przydałoby się na przykład odrobinę cieplejsze brzmienie instrumentu
- skrzypek wprawdzie dba o jego r贸żnicowanie, ale nie jest ono na tyle atrakcyjne, by zwracało uwagę.
Pianista Uli Wiget, r贸wnież członek Ensemble Modern, jest muzykiem czujnym i dokładnym, niekiedy w jego grze brakuje jednak odpowiedniego r贸żnicowania artykulacji albo uwydatnienia kontrapunktycznych wątk贸w. Zwr贸ćmy uwagę choćby już na sam początek Partity - po wejściu skrzypiec figuracje fortepianu stają się jedynie nieco zamazanym akompaniamentem, choć mogłyby być wzbogacającym obraz dźwiękowy kontrapunktem.
Trzy klasyczne już pozycje wschodnioeuropejskiej muzyki skrzypcowej uzupełnia specjalnie dla polskiego skrzypka napisany Ea1 urodzonego w roku 1971 Greka Anastasio Mitropulosa - inspirowane formą chaconny i passacaglii wariacje kr贸tkiej sekwencji dźwiękowej.

LUTOSŁAWSKI
Partita
JANACZEK
Sonata,
MITROPULOS
Ea1,
BART脫K
I Sonata na skrzypce i fortepian
Rafał Zambrzycki-Payne skrzypce, Uli Wiget fortepian, Ensemble Modern Medien
EMCD 015 (2011)
KRZYSZTOF KWIATKOWSKI

ROK LVI • NR 5 • 4 MARCA 2012

Mysz w Ruchu


ROK LVI • NR 5 • 4 MARCA 2012


2013r - Terminarz nadsy砤nia materia丑w


Biblioteka narodowa
Oficjalna witryna banku PKO BP

  Wstecz  Do g髍y  Napisz do nas  DrukujSkomentuj

© 2006-2009 Biblioteka Narodowa