Muzyka wsp蟪czesna
Relacje
Opera
Historia
P硑ty
Archiwum Artyku硑 Ksią縦i P硑ty Autorzy Koncerty Prenumerata Reklamy i Og硂szenia Forum Kontakt
P硑ty  SZALONEK

Utwory składające się na tryptyk o Meduzie (powstały w latach 1997-2001 do spektaklu teatralnego Joanny Lothe) to jedne z ostatnich kompozycji Witolda Szalonka. Każda z nich przeznaczona jest na inny zestaw flet贸w: Posejdon i Meduza na dwa flety piccolo, flet altowy i basowy oraz krotale, Meduzy sen o Pegazie na flet i flet basowy, zaś Głowa Meduzy to utw贸r na trzy flety, przy czym możliwe jest wykonanie na jeden flet, bo najważniejsza jest tu sama Meduza, a dwa pozostałe głosy to siostry przysłuchujące się
jej wspomnieniom. Utwory tworzą razem całość opowieści o mitologicznych wydarzeniach - choć to muzyka teatralna, jako kompozycja autonomiczna tryptyk sprawdza się znakomicie.
Szalonka niemal automatycznie kojarzymy z terminem "sonoryzm" i r贸wnież tu znajdziemy szeroką skalę barw i technik artykulacyjnych, niemniej utwory te pomyślane zostały w spos贸b bardziej wielostronny niż typowe produkty polskiej awangardy lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych: wiele fragment贸w urzeka swobodną melodyjnością, urozmaiceniem techniki wariacyjnego powtarzania motyw贸w i dłuższych odcink贸w, finezyjnym rysunkiem dźwiękowych arabesek, kunsztownymi polifonicznymi splotami, niekiedy także aluzyjną tanecznością. Odcinki formalne odnoszą się do kolejnych epizod贸w historii Meduzy - instrumentom przypisane są postacie (na przykład flet
basowy - Posejdonowi, w utworze pierwszym), flety "rozmawiają" ze sobą, ich partie wyraźnie sugerują charakter scenicznych gest贸w i zachowań.
Muzyki tej słucha się z wielką przyjemnością, w czym zasługę przypisać należy fletowemu triu Soli Sono. Niemieccy muzycy grają śpiewnie, precyzyjnie pod względem artykulacji, subtelnie cieniują dynamikę i inne detale w starannie wystudiowanych gestach. Tym większym uchybieniem wydaje się całkowite pominięcie informacji o wykonawcach w towarzyszącej płycie książeczce - znajdziemy w niej jedynie adres internetowych stron tria.


SZALONEK
Posejdon i Meduza, Meduzy sen o Pegazie, Głowa Meduzy
Natalie Becker piccolo, flet, krotale, Johanna Daske piccolo, flet altowy, flet,
Olaf Futyma flet, flet basowy
Dux 0880 (2011)
KRZYSZTOF KWIATKOWSKI

ROK LVI • NR 7 • 1 KWIETNIA 2012

Mysz w Ruchu


ROK LVI • NR 7 • 1 KWIETNIA 2012


2013r - Terminarz nadsy砤nia materia丑w


Biblioteka narodowa
Oficjalna witryna banku PKO BP

  Wstecz  Do g髍y  Napisz do nas  DrukujSkomentuj

© 2006-2009 Biblioteka Narodowa