Muzyka wsp蟪czesna
Relacje
Opera
Historia
P硑ty
Archiwum Artyku硑 Ksią縦i P硑ty Autorzy Koncerty Prenumerata Reklamy i Og硂szenia Forum Kontakt
P硑ty  POULENC

W wystawionych w marcu 2010 roku w monachijskiej Staatsoper Dialogach karmelitanek Dmitri Cherniakov (ur. w 1970 w Moskwie), enfant terrible operowej reżyserii, raz jeszcze pokazał nader luźny stosunek do wszelkich reguł i litery oryginału: akcję opery Poulenca według Bernanosa, kt贸rej treść opowiada o wydarzeniach z czas贸w Rewolucji Francuskiej, kiedy to w Paryżu w roku 1794 zgilotynowano szesnaście karmelitanek, przeni贸sł do Związku Radzieckiego lat sześćdziesiątych. Klasztor przekształcił w mizerną drewnianą chatkę, kt贸ra na tle ogołoconej sceny wyglądała niczym klatka, w kt贸rą wtłoczył chroniące się ostatnie egzemplarze skazanego na wymarcie gatunku. W końcowej scenie z towarzyszeniem Salve Regina nie było szubienicy: karmelitanki zostają zamknięte w chatce przemienionej w komorę gazową. Uniknąwszy męczeństwa, Blanche de la Force - protagonistka, karmelitanka pochodząca ze szlacheckiej rodziny - ratuje je, wyciągając z niej po kolei, po czym ginie w nagłej eksplozji. To wszystko są pomysły reżysera, kt贸re jednak w teatrze całkiem dobrze się sprawdzają.
Kent Nagano, kt贸ry już w roku 1993 nagrał tę operę dla Virgin Classics, pokazuje wnikliwą znajomość partytury, podkreśla w niej akcenty impresjonistyczne, cudownie r贸wnoważy barwy (pięknie brzmią zwłaszcza instrumenty dęte), lecz na pierwszy plan wysuwa zawsze partie wokalne. Bardziej niż Susan Gritton, w kt贸rej wykonaniu partia Blanche nieco się rwie, podziwiać można intensywność dramatycznej interpretacji i talenty sceniczne Sylvie Brunet, wspaniale ukazującej udręki duszy Madame de Croissy, a także nasycony głos Soile Isokoski (Madame Lidoine), silną sceniczną osobowość Susanne Resmark (M膷re Marie) i H茅l膷ne Guilmette (Constance).


POULENC
Dialogues des carm茅lites
m.in. Susan Gritton, Sylvie Brunet, Soile Isokoski, Susanne Resmark, H茅l膷ne Guilmette, Heike Gr枚tzinger, Anaďk Morel, Kevin Conners, Orkiestra i Ch贸r Bayerische Staatsoper, dyr. Kent Nagano, reż. Dmitri Cherniakov
Blu-ray Disc BelAir Classiques BAC 461 (2011)
GIANLUIGI MATTIETTI

ROK LVI • NR 9 • 29 KWIETNIA 2012

Mysz w Ruchu


ROK LVI • NR 9 • 29 KWIETNIA 2012


2013r - Terminarz nadsy砤nia materia丑w


Biblioteka narodowa
Oficjalna witryna banku PKO BP

  Wstecz  Do g髍y  Napisz do nas  DrukujSkomentuj

© 2006-2009 Biblioteka Narodowa