Muzyka wsp蟪czesna
Relacje
Opera
Historia
P硑ty
Archiwum Artyku硑 Ksią縦i P硑ty Autorzy Koncerty Prenumerata Reklamy i Og硂szenia Forum Kontakt
P硑ty  INTERMEZZO

Śpiewaczka od dłuższego czasu obecna na scenach i estradach, dyrygent - wychowanek Bohdana Wodiczki, autor doskonałych telewizyjnych program贸w muzycznych sprzed lat; czyż można się dziwić, że zapragnęli wreszcie nagrać płytę? I to z utworami z gatunku, w kt贸rym oboje czują się najlepiej? Płyta jednak odbiega od tych, do jakich przyzwyczaiły nas edycje firmy Dux. Szata graficzna w marnym guście, dyletancki indeks, tytuły arii i pieś-ni w wersjach potocznych, brak autor贸w opracowań i tekst贸w. To raczej rozkładany, reklamowy folder z CD, dobry do sprzedaży po koncercie muzyki popularnej, gdy publiczność zmierza już do dom贸w i przy kolacji nastawia kupioną płytę, by przedłużyć przyjemność słuchania lubianych melodii.
Maciej Niesiołowski w wydrukowanych w książeczce kilku zdaniach rekomenduje dob贸r utwor贸w, napomykając zręcznie o wszechstronności głosu i talencie... Pr贸bowałam mu uwierzyć, ale już przy pierwszej pozycji (bolero Eleny z Nieszpor贸w sycylijskich Verdiego) niemile uderzyło mnie płaskie brzmienie sopranu. Może po prostu głos Anity Maszczyk nie jest, rzec można, "fonogeniczny"? Bywają takie głosy.
Śpiewaczka ma bez wątpienia łatwość koloratury i wdzięk, przydatny w rozrywkowym typie repertuaru. Sięgnęła do przeboj贸w naszych dawnych słowiczych gwiazd: Jask贸łkę dell'Aquy i Słowika Alabiewa. Szczerym liryzmem przepełniła Pieśń o Wilii z Wesołej wd贸wki Leh谩ra. Za brawurowe można uznać wykonanie (pomijając angielszczyznę) arii Kunegundy z Kandyda Bernsteina, wymagającej umiejętności wokalnych i wyrazowych.
Ciekawostką jest Walc Des-dur "Minutowy" Chopina w opracowaniu na głos i orkiestrę: Maszczyk w oszałamiającym tempie wypowiada tekst (niemiecki?) w rodzaju wyliczanki, zwalniając czasem, jak w fortepianowym oryginale, na kr贸tkich, w g贸rę kierowanych frazach, a melodyjną część środkową wyśpiewuje spokojnie. Chopina w Roku Chopinowskim nie raz traktowano u nas okrutnie - tutaj zdarzył się kolejny pomysł...
Sinfonietta Bydgoska, choć kompletowana od okazji do okazji, gra dość stylowo, co w takim rodzaju muzyki niewielu naszym zespołom udaje się osiągnąć. Nie słychać nawet, że - co uczciwie podano - Niesiołowski nagrał akompaniamenty w Bydgoszczy, a Maszczyk swoje partie p贸źniej, w Warszawie. Słuchacze, kt贸rych przyciąga taka muzyka, bywają pobłażliwi; zdają sobie sprawę, że sporo trzeba się natrudzić, by rzeczywiście brzmiała lekko, łatwo i przyjemnie.


INTERMEZZO
m.in. Donizetti, J. Strauss, Grothe
Anita Maszczyk sopran, Sinfonietta Bydgoska, dyr. Maciej Niesiołowski
Dux 0835 (2011)
MAŁGORZATA KOMOROWSKA

ROK LVI • NR 10 • 13 MAJA 2012

Mysz w Ruchu


ROK LVI • NR 10 • 13 MAJA 2012


2013r - Terminarz nadsy砤nia materia丑w


Biblioteka narodowa
Oficjalna witryna banku PKO BP

  Wstecz  Do g髍y  Napisz do nas  DrukujSkomentuj

© 2006-2009 Biblioteka Narodowa