Muzyka wsp蟪czesna
Relacje
Opera
Historia
P硑ty
Archiwum Artyku硑 Ksią縦i P硑ty Autorzy Koncerty Prenumerata Reklamy i Og硂szenia Forum Kontakt
P硑ty  JANACZEK

W przenikniętej atmosferą tajemnicy operze Janaczka dominuje postać Emilii Marty, śpiewaczki operowej, kt贸ra dzięki sporządzonemu przez ojca alchemika eliksirowi żyła ponad trzysta lat, zmieniając tożsamość. Ta piękna kobieta w swym długim życiu porzuciła wielu męż贸w, kochank贸w i dzieci, aż stała się odporna na wszelkie emocje. Opera według komedii Karela Čapka, wystawiona po raz pierwszy w roku 1926, dwa lata przed śmiercią kompozytora, to prawdziwy dramat długowieczności. Wśr贸d dzieł scenicznych czeskiego kompozytora Sprawa Makropulos jest najbardziej dysonansowa, o zmiennym wątku tematycznym i kalejdoskopowej instrumentacji.
W nagraniu z festiwalu w Salzburgu dyrygujący Wiener Philharmoniker Esa-Pekka Salonen wydobywa z partytury Janaczka olbrzymi ładunek napięcia - klimat wyobcowania zmienia się dopiero pod koniec utworu, kiedy cała historia jest opowiadana już w spos贸b bardziej wsp贸łczujący.
Partie orkiestrowe rozwijają się jakby autonomicznie w stosunku do partii wokalnych - raczej nie lirycznych (zwłaszcza w por贸wnaniu z Jenufą), lecz deklamacyjnych, z ariami i duetami przekształconymi w monologi oraz intensywnymi dialogami, przez kt贸re opera staje się nieustanną rozmową.
Angela Denoke pokazuje najwyższą klasę aktorską we wszystkich wcieleniach bohaterki. Tenor Raymond Very jako zdominowany przez Emilię Albert Gregor świetnie radzi sobie z trudną partią i licznymi wycieczkami w najwyższy rejestr. Reżyseria Christopha Marthalera sprawia wrażenie mniej prowokującej niż zwykle - utrzymana w atmosferze dramat贸w Kafki akcja rozgrywa się w zaprojektowanych przez Annę Viebrock eleganckich pomieszczeniach w stylu lat dwudziestych.
W spektaklu nie brakuje oryginalnych, czasem nieco absurdalnych pomysł贸w, jak choćby początkowy niemy dialog (treść jego poznajemy tylko dzięki napisom) dw贸ch kobiet, dyskutujących o wiecznym życiu, kt贸ry prowadzony jest w szklanej gablocie. Mamy tu także zawzięcie pracujące sprzątaczki, dręczonych przez drgawki i tiki kręcących się wok贸ł Emilii mężczyzn, m.in. cierpiącego na padaczkę adwokata Kolenat媒 (z wielkim wyczuciem wcielił się w jego rolę Jochen Schmeckenbecher), pod koniec zaś Emilia i baron Jaroslav Prus pojawiają się p贸łnadzy nie w hotelowym pokoju, lecz na sali sądowej...


JANACZEK
Sprawa Makropoulos
Angela Denoke, Raymond Very, Peter Hoare, Jurgita Adamonyt茅, Johan Reuter, Wiener Philharmoniker, dyr. Esa-Pekka Salonen, reż. Christoph Marthaler
Blu-ray C-major 709 604 (DVD, 2012)
GIANLUIGI MATTIETTI

ROK LVI • NR 18 • 2 WRZEŚNIA 2012

Mysz w Ruchu


ROK LVI • NR 18 • 2 WRZEŚNIA 2012


2013r - Terminarz nadsy砤nia materia丑w


Biblioteka narodowa
Oficjalna witryna banku PKO BP

  Wstecz  Do g髍y  Napisz do nas  DrukujSkomentuj

© 2006-2009 Biblioteka Narodowa