Muzyka wspˇ│czesna
Relacje
Opera
Historia
P│yty
Archiwum Artyku│y Ksią┐ki P│yty Autorzy Koncerty Prenumerata Reklamy i Og│oszenia Forum Kontakt
Historia  Brigitte Engerer (1952┬-2012)

Ostatni występ Brigitte Engerer był z pewnościa najbardziej niezwykłym i poruszającym koncertem sezonu w Paryżu. 12 czerwca pianistka miała grać z Paryską Orkiestrą Kameralną Koncert f-moll Chopina. W ostatniej chwili na jej prośbę zmieniono program. Weszła na scenę Th├ęatre de Champs Elys├ęes jedną ręką opierając się na dyrygencie, drugą na lasce. Pow├│d był oczywisty - skrajne wyczerpanie w walce z chorobą nowotworową. Trudno jej było usiąść, trudno odnaleźć stopą pedał. Zagrała Koncert Schumanna, kt├│ry wymaga mniej żwawości i wysiłku niż kompozycja Chopina.
Brigitte Engerer, urodziła się w rodzinie francuskich "pieds noirs" w Tunisie w 1952 roku. W wieku piętnastu lat po zdobyciu gł├│wnej nagrody Konserwatorium Paryskiego wyjechała do Moskwy studiować fortepian u świetnego pianisty i pedagoga polskiego pochodzenia Stanisława Neuhausa. Potem została laureatką Konkursu Czajkowskiego i Konkursu Kr├│lowej Elżbiety, zauważył ją Herbert von Karajan, jako jedyna spośr├│d francuskich pianist├│w uczestniczyła w uroczystościach stulecia Filharmonii Berlińskiej. Potem przyszły występy w wielkich stolicach świata. W Paryżu z Orkiestrą Paryską pod dyrekcją Daniela Barenboima, w Nowym Jorku z New York Philharmonic Orchestra dyrygowaną przez Zubina Mehtę. Brigitte Engerer grała typowy repertuar wielkich wirtuoz├│w: Schumanna, Bethovena, Czajkowskiego, Debussy'ego. Stale wracała do Chopina.
Po wysłuchaniu Koncertu Schumanna 12 czerwca, sala oklaskami domagała się bisu - artystka zagrała drugą część koncertu wykreślonego z programu. Słuchacze urządzili jej długą owację na stojąco. Wszyscy zdawali sobie sprawę, że to jest pożegnanie.
Umarła dziesięć dni p├│źniej. Ostatnim słowem wielkiej pianistki był Chopin.
PIOTR WITT

ROK LVI • NR 18 • 2 WRZEŚNIA 2012

Mysz w Ruchu


ROK LVI • NR 18 • 2 WRZEŚNIA 2012


2013r - Terminarz nadsy│ania materia│ˇw


Biblioteka narodowa
Oficjalna witryna banku PKO BP

  Wstecz  Do gˇry  Napisz do nas  DrukujSkomentuj

© 2006-2009 Biblioteka Narodowa