Muzyka wsp蟪czesna
Relacje
Opera
Historia
P硑ty
Archiwum Artyku硑 Ksią縦i P硑ty Autorzy Koncerty Prenumerata Reklamy i Og硂szenia Forum Kontakt
P硑ty  KAGEL

W ostatnim dziesięcioleciu Mauricio Kagel zwracał w swej tw贸rczości szczeg贸lną uwagę na odświeżenie form i styl贸w przeszłości, przez łączenie ich z technikami jak najbardziej nowoczesnymi w spos贸b swobodny, eklektyczny, nieraz ludyczny i bezceremonialny. Przykładem może być ekstrawagancki Das Konzert (2001-2002) na flet - ujęty w jedną, trwającą 25 minut część, złożony z wielu kontrastujących fragment贸w, niosących charakter tajemniczy, gorączkowy - kapryśnych i nastrojowych... Impresjonistyczno-romantyczna melodia fletu rozwija się z dodatkiem stylizowanych figur i niespokojnych wstawek o brzmieniu na wskroś wsp贸łczesnym, często zmieniając charakter wyrazu, co z wyczuciem podkreśla Michael Faust, muzyk dysponujący znakomitą techniką. Patrick Gallois, r贸wnież wybitny flecista, tym razem dyryguje orkiestrą Sinfonia Finlandia Jyv盲skl盲, bezbłędnie wczuwając się w grę solisty. Partie orkiestrowe są pełne werwy, wyrafinowanych połączeń barw, z wciągającymi wątkami perkusyjnymi, ruchliwymi masami smyczk贸w pizzicato, crescendami zamierającymi w szerokich, pełnych rezonans贸w przestrzeniach harmonicznych.
Płytę uzupełniają Pan (1985) - dowcipna miniatura na flet pikolo i kwartet smyczkowy, pastisz wykorzystujący temat Papagena oraz dwie wersje Phantasiest眉ck (1988): na flet z fortepianem i na te same instrumenty z dodatkiem klarnetu i kwartetu smyczkowego (jak wskazuje tytuł, inspirację czerpał Kagel z muzyki Schumanna). Słychać tu romantyczne instrumentalne gesty, nawiązania do melodii ludowych, nieregularne rytmy, świetliste faktury, a także (zwłaszcza w wersji na większy zesp贸ł) echa muzyki Strawińskiego.


KAGEL
Das Konzert, Phantasiest眉ck, Pan
Michael Faust flet, Paulo Alvares fortepian, Ensemble Contrasts, dyr. Robert HP Platz, Sinfonia Finlandia Jyvaskyla, dyr. Patrick Gallois
Naxos 8.572635 (2012)
GIANLUIGI MATTIETTI

ROK LVI • NR 19 • 16 WRZEŚNIA 2012

Mysz w Ruchu


ROK LVI • NR 19 • 16 WRZEŚNIA 2012


2013r - Terminarz nadsy砤nia materia丑w


Biblioteka narodowa
Oficjalna witryna banku PKO BP

  Wstecz  Do g髍y  Napisz do nas  DrukujSkomentuj

© 2006-2009 Biblioteka Narodowa