Muzyka wsp蟪czesna
Relacje
Opera
Historia
P硑ty
Archiwum Artyku硑 Ksią縦i P硑ty Autorzy Koncerty Prenumerata Reklamy i Og硂szenia Forum Kontakt
Relacje  Muzyka dawna u podn贸ża g贸r

"Barok na Spiszu", Niedzica 11-24 sierpnia

  Tomasz Dąbrowski (flet prosty) i Anna Śliwa (skrzypce barokowe), Fot. Rafał Monita  
  Tomasz Dąbrowski (flet prosty) i Anna Śliwa (skrzypce barokowe), Fot. Rafał Monita  
Festiwal "Muzyka nad zdrojami", organizowany przez Rafała Monitę i śpiewaczkę Katarzynę Wiwer, odył się tego lata już po raz piąty, szczeg贸lnie ciekawie łącząc wątki lokalne z muzyką r贸żnych epok i udziałem świetnych nieraz wykonawc贸w. Nowy festiwal Rafała Monity "Barok na Spiszu" w Niedzicy - został zaprogramowany nie mniej starannie. Zabrzmiała muzyka polska i rzadziej grywana muzyka europejska, a także utwory szczeg贸lnie historycznie ciekawe, jak dedykowana Stanisławowi Leszczyńskiemu Sonata I Johanna Daniela Hardta oraz Pollish Ayre Tobiasa Hume'a.
Dominantą programu polskiego była tw贸rczość Gorczyckiego, kt贸rej poświęcony został niemal cały koncert 11 sierpnia w kościele św. Bartłomieja w Niedzicy. Zagrała Polska Orkiestra XVIII Wieku, ośmioosobowy zesp贸ł założony przez Tomasza Ślusarczyka, grającego na trąbce barokowej, prowadzony nader sugestywnie "od skrzypiec" przez Violettę Szopę-Tomczyk. Podążający śladami orkiestry Br眉ggena muzycy - o czym świadczy nie tylko nazwa Polskiej Orkiestry XVIII Wieku, ale także obecność w jej składzie jednego z członk贸w Orkiestry Wieku Oświecenia - ukazali tw贸rczość Gorczyckiego w całej jej r贸żnorodności: od skupionych, czterogłosowych motet贸w, przez koncerty kościelne i znakomicie wykonane Completorium, aż do najbardziej rozbudowanej pod względem obsady Litaniae de Providentia Divina, utworu odnalezionego dopiero w 1972 roku przez Danutę Idaszak właśnie na słowackim Spiszu w Kolegium Pijar贸w w Podolińcu. Ten bogaty w fakturze utw贸r zabrzmiał szczeg贸lnie pięknie, w czym duża zasługa zespołu wokalnego: Katarzyny Wiwer i Barbary Jastrząb (soprany), Łukasza Dulewicza (kontratenor), Marcina Gocmana (tenor) i Marcina Wolaka (bas).
W kościele św. Stanisława we Frydmanie Zesp贸ł Instrument贸w Dawnych "Intrada" zagrał 19 sierpnia utwory m.in. Mielczewskiego, Merula, Doebeliusa i Jarzębskiego. Najbardziej wyr贸żniało się brzmienie fletu prostego Tomasza Dąbrowskiego, wiodącego instrumentu solowego w zespole, jak r贸wnież duet贸w tego instrumentu ze skrzypcami barokowymi, na kt贸rych grała Anna Śliwa. Zachwycała także jakość dźwięku grającego na violi da gamba Mateusza Kowalskiego, kt贸ry ukazał bogate możliwości tego instrumentu w suicie solowej Hume'a. Wykonawczynią partii continua i kilku utwor贸w solowych z XVII wieku była Joanna Solecka.
Koncert 24 sierpnia w Niedzicy dali zesp贸ł wokalny Octava Ensemble pod kierunkiem Zygmunta Magiery oraz organista Marcin Augustyn. Ciekawy był układ programu: pojedyncze utwory wokalne Gorczyckiego, Gom贸łki, Zieleńskiego oraz organowe Frescobaldiego, Diomedesa Cato i innych zostały wplecione między części Missa Pulcherrima Pękiela; ponadto otwierały i kończyły całość. Była to propozycja rozwiązania jednego z kluczowych problem贸w, jakie nastręcza dziś dawna muzyka religijna, a wynikającego ze zmiany jej funkcji z obrzędowej na koncertową.
Tę interesująco zaprogramowaną całość przełamało wejście na estradę śpiewak贸w dopiero po wykonanej na wstępie Toccacie na tremuł z Tabulatury wileńskiej. Jeden z ciekawszych młodych zespoł贸w, laureat Grand Prix na konkursie "Legnica Cantat", dość specyficznie rozumiał czas muzyczny, jakby skąpił go, naginając przeżycie muzyczne do ducha epoki, wątpliwe, czy w najlepszym sensie tego słowa.
"Barok na Spiszu" ma się dobrze. Festiwal nie był zabawą we własnym gronie przybyłej na miejsce inteligencji - o wadze wydarzeń świadczyły gorące oklaski. Wystarczy godzina jazdy autem z Zakopanego, by przebić się przez tuman kultury masowej. Podr贸żujemy w przeszłość, gdzie to, co uniwersalne, spotyka się z tym, co lokalne na nieskażonej ziemi.
WŁADYSŁAW MALINOWSKI

ROK LVI • NR 23 • 11 LISTOPADA 2012

Mysz w Ruchu


ROK LVI • NR 23 • 11 LISTOPADA 2012


2013r - Terminarz nadsy砤nia materia丑w


Biblioteka narodowa
Oficjalna witryna banku PKO BP

  Wstecz  Do g髍y  Napisz do nas  DrukujSkomentuj

© 2006-2009 Biblioteka Narodowa