Muzyka wsp蟪czesna
Relacje
Opera
Historia
P硑ty
Archiwum Artyku硑 Ksią縦i P硑ty Autorzy Koncerty Prenumerata Reklamy i Og硂szenia Forum Kontakt
P硑ty  FELDMAN

Album przynosi wszystkie kompozycje Mortona Feldmana na skrzypce i fortepian (zostały zarejestrowane w roku 2009 w klasztorze Marienm眉nster). Większość z nich pochodzi z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, kiedy amerykański tw贸rca eksperymentował z koncepcjami aleatorycznymi i nowymi pomysłami notacji graficznej, dążąc do uzyskania statycznych, rozrzedzonych płaszczyzn dźwiękowych, urozmaicanych niekiedy kr贸tkimi, oszczędnymi gestami, niczym drgnięcia wchłonięte przez continuum. Z rzadka tylko (na przykład w Extensions 1 z roku 1951) można podziwiać wirtuozowskie umiejętności obu wykonawc贸w: skrzypka Andreasa Seidela i pianisty Steffena Schleiermachera, prawdziwego eksperta od muzyki kręgu "szkoły nowojorskiej" (ma w dorobku m.in. rejestrację kompletu utwor贸w fortepianowych Johna Cage'a).
Nagrania muzyki Feldmana ujmują intymnością wyrazu, zwłaszcza w obu kalejdoskopowych kompozycjach z ostatniego dziesięciolecia tw贸rczości tego kompozytora: Spring of Chosroes z roku 1977 i For John Cage - hipnotyzującego utworu z roku 1982, kt贸ry wypełnia cały drugi kompakt. To jedyny w tym albumie utw贸r, kt贸ry został już wielokrotnie utrwalony, m.in. przez Paula Zukofsky'ego i Marianne Schroeder oraz Josje Ter Haar i Johna Snijdersa.
For John Cage zbudowany jest z elementarnych wzor贸w, powtarzanych i nieustannie odmienianych, przenoszonych w rozmaite rejestry, wychodzących od pojedynczego interwału, dw贸ch nut powtarzanych na przemian przez skrzypce i fortepian, rozwijających się do wielobarwnej, pełnej odcieni faktury. Poza duetami na płycie znajdziemy r贸wnież Piece for Four Pianos (1957), kompozycję, kt贸rą Schleiermacher nagrał sam na czterech ścieżkach - każdy instrument gra tu te same nuty, lecz w r贸żnym tempie, oraz For Aaron Copland (1981) na skrzypce solo - kr贸tki i zgrabny utw贸r zbudowany z izolowanych dźwięk贸w obejmujących całą skalę instrumentu.


FELDMAN
Spring of Chosroes; Extensions 1; Extensions 3; Vertical Thoughts 2; Vertical Thoughts 4; For Aaron Copland; Piece for Violin and Piano; Projection IV; Piece for Four Pianos; For John Cage
Andreas Seidel skrzypce, Steffen Schleiermacher fortepian
MDG 613 1524-2 (2012, 2 CD)
GIANLUIGI MATTIETTI

ROK LVII • NR 1 • 6 STYCZNIA 2013

Mysz w Ruchu


ROK LVII • NR 1 • 6 STYCZNIA 2013


2013r - Terminarz nadsy砤nia materia丑w


Biblioteka narodowa
Oficjalna witryna banku PKO BP

  Wstecz  Do g髍y  Napisz do nas  DrukujSkomentuj

© 2006-2009 Biblioteka Narodowa