Muzyka wsp蟪czesna
Relacje
Opera
Historia
P硑ty
Archiwum Artyku硑 Ksią縦i P硑ty Autorzy Koncerty Prenumerata Reklamy i Og硂szenia Forum Kontakt
P硑ty  DAVIES

Tansy Davies (ur. 1973 w Bristolu, studia u Simona Bainbridge'a i Simona Holta) bardzo szybko stała się znana na scenie muzyki wsp贸łczesnej w Anglii. Zanim zabrzmi jej nowy utw贸r sceniczny, zam贸wiony przez English National Opera, z jej muzyką można zaznajomić się dzięki bardzo udanej płycie wytw贸rni NMC. Dziewięć zawartych na niej kompozycji obejmuje dziesięć lat tw贸rczości tej artystki i ukazuje oryginalny styl: muzykę żywiołową, ruchliwą, o wyszukanej fakturze, z licznymi elementami zaczerpniętymi z muzyki pop, eksperymentalnego rocka i techno - zdaniem jednego z krytyk贸w "syntezę Xenakisa i Prince'a". Utwory są bardzo nowoczesne, drapieżne, pełne efekt贸w szmerowych, lecz ustrukturowanych według ściśle określonych proporcji zaczerpniętych z natury bądź z architektonicznych projekt贸w Zahy Hadid.
W Dark Ground (2005) na instrumenty perkusyjne muzyka zdaje się ewokować starożytne rytuały lub szamańskie tańce; w Iris (2004) dominuje gęsty dialog między solowym saksofonem a perkusją - utw贸r naśladuje osobliwości morfologii trylobit贸w (skamieliny epoki paleozoicznej przedstawiono na okładce płyty); Spine (2005) to żywa, ekstrawertyczna kompozycja na jedenastu wykonawc贸w, kt贸rej brzmienie kształtują w znacznym stopniu cymbały, marimba i harfa. Obraz Anselma Kiefera był inspiracją dla Falling Angel (2007), utworu na siedemnaście instrument贸w sprawiających wrażenie niemal symfoniczne, błyskotliwego i zarazem brzmiącego nieco złowrogo, z przenikliwymi brzmieniami, heterogenicznymi fakturami i sięgającymi najwyższych rejestr贸w partiami instrument贸w dętych.
Bardziej konwencjonalnie brzmią pozostałe utwory: Loure na skrzypce (2000), Static i This Love (2010) na tenor z fortepianem (oba do poezji Nicka Drake'a) oraz wycieczki w stronę muzyki dawnej, z kt贸rych make black white na zesp贸ł wiol wykorzystuje fragment Flow my Tears Dowlanda, zaś w Loopholes and Lynchpins (2001) - przetworzony materiał zaczerpnięty jest z sonat Scarlattiego.

DAVIES
Iris, Static, Dark Ground, Falling Angel, This Love, make black white, Loopholes and Lynchpins, Loure, Spine
Samuel Boden tenor, Joby Burgess perkusja, Simon Haram saksofon, Darragh Morgan skrzypce, Huw Watkins fortepian, Birmingham Contemporary Music Group, Ensemble Azalea, Ensemble Concordia, dyr. Christopher Austin
NMC D 176 (2012)
GIANLUIGI MATTIETTI

ROK LVII • NR 2 • 20 STYCZNIA 2013

Mysz w Ruchu


ROK LVII • NR 2 • 20 STYCZNIA 2013


2013r - Terminarz nadsy砤nia materia丑w


Biblioteka narodowa
Oficjalna witryna banku PKO BP

  Wstecz  Do g髍y  Napisz do nas  DrukujSkomentuj

© 2006-2009 Biblioteka Narodowa