Muzyka wsp蟪czesna
Relacje
Opera
Historia
P硑ty
Archiwum Artyku硑 Ksią縦i P硑ty Autorzy Koncerty Prenumerata Reklamy i Og硂szenia Forum Kontakt
P硑ty  SCIARRINO

Macbeth to jeden z piękniejszych utwor贸w scenicznych Salvatora Sciarrino; opera wykonana po raz pierwszy dziesięć lat temu w teatrze na zamku na festiwalu Schwetzinger Festspiele gościła już na wielu europejskich scenach, a także w Stanach Zjednoczonych; w sierpniu 2011 została nagrana na festiwalu w Salzburgu. "Trzy akty bez nazwy" powstały do libretta zwięzłego i nasyconego treścią, opracowanego przez samego kompozytora. To opowieść o powszechnym okrucieństwie, o swego rodzaju banalności zła, według Sciarrina: "opera o wszystkich masakrach i ludob贸jstwach, na jakich opiera się istnienie rodzaju ludzkiego".
Muzyka mieni się barwami, jest niezwykle ruchliwa, z licznymi flażoletami, podmuchami, glissandami, kt贸re skupiają się w wielkich dźwiękowych przypływach oraz z nieoczekiwanymi cytatami (z Verdiego, z Don Giovanniego) towarzyszącymi pojawieniom się Banka. Niezwykle drżenie w partiach wokalnych doskonale oddaje stany szaleństwa i halucynacji. Muzyczne wątki sprawiają wrażenie zawieszenia, jak zwykle u Sciarrina, lecz są zarazem pełne napięcia, sugestywne w ukazywaniu krwawej i mrocznej opowieści oraz tego, co uważa on za sens tragedii: "Tragizm, tak często usuwany w cień, jest dziś niezbędny, by wytrącić nas z obojętności. Okropieństwo nieustannie miesza się z codziennością i jeśli nie chcemy nim nasiąknąć, musimy pobudzać swoją społeczną świadomość".
Opera brzmi znakomicie pod sprawną ręką dyrygenta Evana Christa. Podziw budzą także wykonawcy obu gł贸wnych r贸l: doskonale panujący nad emisją baryton Otto Katzameier, zawsze bardzo ekspresyjny w recytacji i w śpiewie falsetem, oraz mezzosopranistka Anna Radziejewska obdarzona głosem zmysłowym i wyrazistym, r贸wnież w najniższym rejestrze.


SCIARRINO
Macbeth
Otto Katzameier Makbet, Anna Radziejewska Lady Makbet, Richard Zook Blanko oraz Sonia Turchetta i Thomas Mehnert, Klangforum Wien; Vokalensemble Nova, dyr. Evan Christ
Col legno WWE 20404 (2012, 2CD)
GIANLUIGI MATTIETTI

ROK LVII • NR 4 • 17 LUTEGO 2013

Mysz w Ruchu


ROK LVII • NR 4 • 17 LUTEGO 2013


2013r - Terminarz nadsy砤nia materia丑w


Biblioteka narodowa
Oficjalna witryna banku PKO BP

  Wstecz  Do g髍y  Napisz do nas  DrukujSkomentuj

© 2006-2009 Biblioteka Narodowa