Muzyka wsp蟪czesna
Relacje
Opera
Historia
P硑ty
Archiwum Artyku硑 Ksią縦i P硑ty Autorzy Koncerty Prenumerata Reklamy i Og硂szenia Forum Kontakt
P硑ty  BACEWICZ

Od pewnego czasu zdarzają się wykonania i nagrania takich utwor贸w Grażyny Bacewicz, kt贸re sama kompozytorka najchętniej by z dorobku wykreśliła. W 2009 roku Orkiestra Kameralna FN wykonała bardzo zgrabne iuvenilium, czyli smyczkową Symphoniette, wrzuconą w 1939 roku do szuflady i nigdy stamtąd nie wyjętą, oraz pokaźną, r贸wnież smyczkową Symfonię (1946), rzekomo zaginioną, a naprawdę decyzją Bacewicz wycofaną. W monografii pi贸ra Małgorzaty Gąsiorowskiej (PWM 1999) czytamy, że podobny los spotkał I Koncert wiolonczelowy (1951).
II Koncert (1963) powstał dla sławnego Hiszpana Gaspara Cassad贸; on nie grywał wcześniej nowszej muzyki, orkiestra FN pr贸bując bez solisty była zdezorientowana, a sama Bacewicz zanotowała: "nie spodziewałam się, że to będzie tak bardzo dziwne". Prawykonanie wieńczące "Warszawską Jesień" nie powiodło się, solista się zagubił, nowe dzieło Bacewicz nie zaistniało w prasowych relacjach z Festiwalu.
Muzyczna młodzież utrwaliła zatem utwory niechciane przez ich autorkę. Ale czy należy przejmować się samokrytyką tw贸rcy? Z drugiej strony, skoro sam autor uznał rzecz za knot, czy warto tracić nań czas i oddawać mu talent, a p贸źniej rzeczy owej jeszcze słuchać?
W przypadku I Koncertu sądzę, że warto. Modelowo neoklasyczny, napisany został z symfonicznym rozmachem.W Allegro ma non troppo, utrzymanym (nieomal) w D-dur, żwawy pierwszy temat czepia się pamięci. Solista nieustannie dialoguje z zespołem, odpowiada na zaczepki, powtarza motywy; obie strony prześcigają się w instrumentalnym dowcipie. Wiolonczela całe przebiegi ma możność grać oktawę wyżej (w zapisie ad libitum), lecz nie słychać, by Adam Krzeszowiec nadmiernie z tego korzystał, ucho chwyta raczej ciepły śpiew w typowym rejestrze wiolonczeli, jej niskie pomruki, rozmaite figuracje i trochę artykulacyjnych ekstrawagancji. Artysta znajduje pole do popisu w absolutnie klasycznej kadencji: ma tu całe odcinki ekspresyjnej kantyleny, dwugłosy, glissanda, tryle.
W Andante tranquillo dobywa pokład贸w liryzmu; taneczny charakter Finale - Allegro giocoso wzmagają częste synkopy, lecz i tu nie brak ekspresyjnych fraz. Pamiętam z koncert贸w, że Sinfonię Iuventus i George'a Tchitchinadze łączy pełne porozumienie, toteż cały utw贸r brzmi w nagraniu spoiście i ma bardzo czytelny przebieg, podobnie jak uwodząca energią tr贸jczłonowa Uwertura. Muzyką rządzi tu niezłomne przekonanie gruzińskiego dyrygenta o pięknie i wartości tej partytury. I o swobodzie, z jaką Bacewicz operuje orkiestrą - dźwiękowe pasmo wciąż się mieni, ma wiele barw, w gąszcz 贸w wskakują kwarty kotł贸w, z niezawodną precyzją grającego na nich Michała Niedziałka.
II Koncert już od pierwszego taktu to zupełnie inny świat, darmo w nim szukać logiki narracji; pierwsze Allegro dookreśla zresztą termin fantastico. Wyrazisty wstęp i zdecydowana koda, jak r贸wnież nastr贸j powagi odpowiedni dla następującego potem Adagia sugerują typową dla Bacewicz, klasycyzującą og贸lną koncepcję architektoniczną. Końcowe Allegro wieńczy długie, popisowe perpetuum
mobile
. Bacewicz celowo pisała dla Cassado partię dość konwencjonalną i Bartosz Koziak wykonuje ją doprawdy znakomicie, nasyconym, prawie romantycznym dźwiękiem. Nurza się to jednak w morzu brzmień zabarwionych glissandami harf oraz stukiem, chlupotem, dzwonieniem, szelestem, szumem r贸żnorakiej perkusji - w tej grupie jest m.in. ksylofon i wibrafon, bongosy, tamburo, bat, tam-tam, celesta i fortepian, na kt贸rego klawiaturę "chlapie" się dłońmi gdzie bądź. Dyrygentka Monika Wolińska bez wątpienia miała niełatwe zadanie. I nie wiem, czy dałoby się z II Koncertu uczynić całość bardziej zwartą, czy może lepiej popaść w nim w totalne rozwichrzenie?


BACEWICZ
Uwertura, I i II Koncert wiolonczelowy
Adam Krzeszowiec, Bartosz Koziak wiolonczela, Sinfonia Iuventus, dyr. Monika Wolińska, George Tchichinadze
Dux 0591 (2012)
MAŁGORZATA KOMOROWSKA

ROK LVII • NR 5 • 3 MARCA 2013

Mysz w Ruchu


ROK LVII • NR 5 • 3 MARCA 2013


2013r - Terminarz nadsy砤nia materia丑w


Biblioteka narodowa
Oficjalna witryna banku PKO BP

  Wstecz  Do g髍y  Napisz do nas  DrukujSkomentuj

© 2006-2009 Biblioteka Narodowa