Muzyka wsp蟪czesna
Relacje
Opera
Historia
P硑ty
Archiwum Artyku硑 Ksią縦i P硑ty Autorzy Koncerty Prenumerata Reklamy i Og硂szenia Forum Kontakt
P硑ty  GINASTERA, DWORZAK, SZOSTAKOWICZ

Sim贸n Bol铆var String Quar­tet (SBSQ) jest zespołem, w kt贸rego skład wchodzą młodzi muzycy indiańskiego pochodzenia występujący na co dzień w wenezuelskiej orkiestrze Gustava Dudamela. Ich debiutancki album okazuje się rewelacją potwierdzającą, że mowa dźwięk贸w jest wolna od jakichkolwiek podział贸w.
Wyb贸r programu nie dziwi - ognisty temperament i dojrzałość kameralist贸w harmonizują z charakterem prezentowanych utwor贸w. Budują oni swe interpretacje opierając się na przaśnym, nieco szorstkim brzmieniu i kontrastach w zakresie ekspresji, gł贸wnie dynamiki. Prowadzona przez nich narracja cechuje się wyrazistą dramaturgią oraz naturalnością; jest sp贸jna i spontaniczna zarazem.
O biegłości technicznej świadczą brawura i lekkość, z jaką muzycy wykonują arcytrudny Kwartet Ginastery z roku 1948, w kt贸rym kompozytor nawiązuje do rodzimego folkloru. Na uwagę zasługuje trzecia część dzieła, Calmo e poetico, rozpoczynająca się piękną sol贸wką skrzypiec, w kt贸rej harmonia przypomina niekiedy styl Karola Szymanowskiego.
Z kolei w interpretacji Kwartetu Dworzaka artyści kładą nacisk na śpiewność instrumentu prowadzącego w danym momencie narrację, kt贸remu towarzyszy wysmakowany akompaniament. Kiedy słucham tego wykonania, przypomina mi się pierwsza płyta Hagen Quartett, kt贸rą Austriacy podbili serca meloman贸w już ponad dwadzieścia pięć lat temu. Tamta rejestracja uznawana jest za ważny punkt odniesienia ze względu na delikatność i liryzm. Dziś SBSQ posuwa się o krok dalej - opr贸cz subtelności proponuje grę energiczniejszą i intensywniejszą w wyrazie.
Instrumentaliści są doskonale zgrani w pionach - grają jakby "na jednym oddechu" i "jednym pociągnięciem smyczka", tworząc zwarty organizm wykonawczy. Ich frazowanie przywodzi na myśl, zwłaszcza w muzyce Szostakowicza, legendarne nagrania Kwartetu Borodina. VIII Kwartet smyczkowy rosyjskiego kompozytora dedykowany jest "ofiarom faszyzmu i wojny". Niebywała wyobraźnia pozwala członkom SBSQ kreować mroczny nastr贸j, w kt贸rym naiwność i prostota mieszają się z tajemniczością (Allegretto) oraz grozą (wszystkie trzy Larghi). Grę zespołu wyr贸żnia także bardzo precyzyjna artykulacja, dzięki kt贸rej wyraźnie słychać każdy głos, a brzmienie instrument贸w zyskuje na głębi i nasyceniu. Płyta jest pozycją obowiązkową dla wszystkich meloman贸w!

GINASTERA
I Kwartet smyczkowy op. 20
DWORZAK
XII Kwartet smyczkowy F-dur "Amerykański" op. 96
SZOSTAKOWICZ
VIII Kwartet smyczkowy c-moll op. 110
Sim贸n Bol铆var String Quartet
Deutsche Grammophon 479 0429 (2012)
MACIEJ CHIŻYŃSKI (Res Musica)

ROK LVII • NR 5 • 3 MARCA 2013

Mysz w Ruchu


ROK LVII • NR 5 • 3 MARCA 2013


2013r - Terminarz nadsy砤nia materia丑w


Biblioteka narodowa
Oficjalna witryna banku PKO BP

  Wstecz  Do g髍y  Napisz do nas  DrukujSkomentuj

© 2006-2009 Biblioteka Narodowa