Muzyka wsp蟪czesna
Relacje
Opera
Historia
P硑ty
Archiwum Artyku硑 Ksią縦i P硑ty Autorzy Koncerty Prenumerata Reklamy i Og硂szenia Forum Kontakt
P硑ty  DWORZAK

Utwory kameralne Dworzaka pisane są z taką instrumentalną oczywistością, iż wydaje się, że to smyczki stanowiły dla niego naturalne środowisko muzyczne (istotnie - zaczynał od gry na skrzypcach, potem był altowiolistą). Gdy zatem fortepian w znanych, świetnych kwintetach innych kompozytor贸w bywa eksponowany (Schubert, Schumann, Zarębski), u Dworzaka jest organicznym elementem całej struktury. Pięć dźwiękowych ścieżek splata się po prostu w gruby muzyczny warkocz i płynie. Muzykujący z Kwartetem Carmina pianista Theo Gheorghiu zdaje się rozumieć to doskonale. Gdy trzeba, wyznaczone fortepianowi takty czyni wiodącymi bądź nadaje im postać echa, lecz wszędzie rodzajem barw wtapia się w smyczki. Razem szwajcarscy muzycy grają z rzadko spotykanym w kameralistyce natężeniem emocji.
W pierwszym Allegro mamy do czynienia z ustawiczną huśtawką dynamiki, czemu sprzyja charakter narracji: liryczną, cichą frazę na tle miękkich klawiszowych figuracji przejmują po wiolonczeli skrzypce i alt贸wka, a między nimi bucha tutti - w tym akustycznym wydaniu nazbyt głośne i jaskrawe, zwłaszcza u prymisty, powodując nawet intonacyjne rozchwianie. Z kolei Dumka dźwięczy iście słowiańską melancholią, i choć w jej środku pojawia się epizod Vivace, kontrast pozostaje stonowany. Scherzo, właściwie klasyczne, gdyż utrzymane w tr贸jmiarze i z łagodnym triem we wnętrzu, ma charakter czeskiego furianta, więc muzyka iskrzy. Końcowe Allegro też przepełnia radość gry. Dworzak stworzył 贸w Kwintet w dobrym czasie swego życia i to słychać.
Zniewalające piękno Kwartetu F-dur oddziałuje na wykonawc贸w, powściąga ich zapał. Utw贸r powstał latem 1893 roku, gdy Dworzak po pierwszym sezonie pracy w Ameryce wyrwał się na wakacje do pełnego uroku Spillville, między licznie tam osiadłych rodak贸w. Toteż w Allegro ma non troppo migocze jak w słońcu tło dźwiękowe, wychylają się z niego na powierzchnię wciąż inne brzmienia i nieprawdopodobnie proste, pentatoniczne motywy. Po zamyślonym Lento następuje "ptasie" scherzo i roztańczone rondo w finale.
Kwartet Carmina działa już ponad ćwierć wieku, nagrał sporo płyt - przeważnie dla japońskiej firmy Denon - i otrzymywał za nie nagrody. Ten jednak krążek wydany przez szwajcarski oddział Sony nie potwierdza renomy zespołu. Jego interpretacjom nie dostaje szlachetności, finezji, wyobraźni. Internauci piszą o "powietrzu" i "ogniu" w grze Carminy. Ogień istotnie tu jest...


DWORZAK
Kwintet fortepianowy A-dur op. 81, Kwartet smyczkowy "Amerykański" op. 96
Carmina Quartet: Matthias Enderle, Susanne Frank skrzypce, Wendy Champney alt贸wka, Stephan Goerner wiolonczela, oraz Teo Gheorghiu fortepian
Sony 88725479482 (2012)
MAŁGORZATA KOMOROWSKA

ROK LVII • NR 6 • 17 MARCA 2013

Mysz w Ruchu


ROK LVII • NR 6 • 17 MARCA 2013


2013r - Terminarz nadsy砤nia materia丑w


Biblioteka narodowa
Oficjalna witryna banku PKO BP

  Wstecz  Do g髍y  Napisz do nas  DrukujSkomentuj

© 2006-2009 Biblioteka Narodowa