Muzyka wsp蟪czesna
Relacje
Opera
Historia
P硑ty
Archiwum Artyku硑 Ksią縦i P硑ty Autorzy Koncerty Prenumerata Reklamy i Og硂szenia Forum Kontakt
P硑ty  TELEMANN

Płyta przynosi wznowienie nagrania sprzed prawie ćwierćwiecza - podobno dopiero drugiego w historii fonografii. Napisana w 1759 roku Kantata przeznaczona została dla czterech solist贸w, ch贸ru i orkiestry. Każda z czterech części wokalnych ma budowę: aria-recytatyw-aria-ch贸r, powierzona jest jednak innemu soliście. Poprzedzająca je pogodna instrumentalna Sinfonia wprowadza motywy, kt贸re pojawiają się w kolejnych częściach kompozycji.
Poranek to pieśń radości, pełen wdzięczności hymn. Południe jest pochwałą szczęśliwego, skromnego życia, w partii muzycznej przynosi więc uspokojenie. Wiecz贸r wprowadza delikatną świeżość i ochłodę, zapraszając do snu, co wyraża się w jeszcze spokojniejszym tempie i łagodnym, kołyszącym rytmie. Noc przywołuje myśli o samotności i śmierci, niesie jednak promyk pociechy - nadzieję na nieśmiertelność i wieczny poranek. To część uroczysta i poważna, utrzymana w mollowej tonacji.
Kompozycja Telemanna do pewnego stopnia odzwierciedla treść poematu, wzorując się na ilustracyjności muzyki francuskiej (choćby przyporządkowanie głos贸w wysokich do Poranka i Południa, a niskich do Wieczora i Nocy). Utw贸r ma klarowną, sp贸jną i dobrze przemyślaną konstrukcję.
Wolfgang Sch盲fer, absolwent wychowania muzycznego, śpiewu, dyrygentury ch贸ralnej i orkiestrowej, założył zesp贸ł Freiburger Vokalensemble w 1971 r. Ch贸r szybko zyskał renomę i zaczął koncertować na całym świecie. Omawiane nagranie powstało w końcu lat osiemdziesiątych, mimo to wciąż brzmi dobrze, choć słychać lekką nutkę patyny. Tempa są wyraźnie wolniejsze niż te, kt贸re stosuje się dziś w nagraniach muzyki tego okresu. Chwilami sprawiają wręcz wrażenie zbyt spokojnych i ociężałych. Energii i żywiołowości dodają jednak interpretacji pochwalne ch贸ry kończące każdą z części.


TELEMANN
Die Tageszeiten Cantata
Freiburger Vokalensemble, Collegium Musicum Freiburg, dyr. Wolfgang Sch盲fer
Harmonia Mundi/Sony 887254 60322 (2012)
DOMINIKA GRABIEC

ROK LVII • NR 8 • 14 KWIETNIA 2013

Mysz w Ruchu


ROK LVII • NR 8 • 14 KWIETNIA 2013


2013r - Terminarz nadsy砤nia materia丑w


Biblioteka narodowa
Oficjalna witryna banku PKO BP

  Wstecz  Do g髍y  Napisz do nas  DrukujSkomentuj

© 2006-2009 Biblioteka Narodowa