Muzyka wsp蟪czesna
Relacje
Opera
Historia
P硑ty
Archiwum Artyku硑 Ksią縦i P硑ty Autorzy Koncerty Prenumerata Reklamy i Og硂szenia Forum Kontakt
P硑ty  Richter i Liszt

Płyta wydana w ubiegłym roku przez West Hill Radio Archives (nr 6043) pokazuje, że Światosław Richter był jednym z najważniejszych wykonawc贸w muzyki Liszta. Rozpoczyna się fragmentem moskiewskiego recitalu solisty z 5 lutego 1958 r., na kt贸rym zabrzmiały miniatury z cyklu Marzenia miłosne (nry 2 i 3), Walce zapomniane (nry 1-3) oraz Walc Mefista nr 1. Richter gra je brawurowo, prawie bez omyłek. Bawi się techniką, przy czym nie eksponuje patosu ani wirtuozerii. Wręcz przeciwnie - kreuje niezwykłe nastroje i zmusza do refleksji. Zniewalające są jego aksamitne tryle, jak r贸wnież szlachetnej barwy dźwięk.
W Fantazji na węgierskie tematy ludowe i II Koncercie A-dur Richter świetnie ujmuje formę, podkreśla kontrasty i wydobywa detale, jakkolwiek tamtego wieczoru - 27 września 1961 r. - Węgierska Orkiestra Narodowa pod batutą J谩nosa Ferencsika zagrała zdecydowanie poniżej oczekiwań.
Efektownym dopełnieniem albumu są zamykające go Fun茅railles (nagrane w Budapeszcie 11 lutego 1958 r.), kt贸re pod palcami Richtera brzmią jak żarliwa modlitwa - naznaczona cierpieniem, ale też pełna buntu i gorącej namiętności. Muzyk celebruje każdą jej frazę; mistrzowsko dozuje napięcie, by w kulminacji sięgnąć najgłębszych pokład贸w ludzkiej duszy. Jak nikt inny potrafi dotknąć w Lisztowskiej mowie dźwięk贸w tego, co święte - w wielkim skupieniu dociera do ukrytego między nutami misterium. Wrażenie, jakie robi ta interpretacja na miłośnikach tw贸rczości węgierskiego kompozytora, z pewnością pozostanie na długo w pamięci.
Chociaż omawiane tu wykonania ukazywały się już na płytach Philipsa oraz Music & Arts, teraz pojawiają się w nowej szacie dźwiękowej, uzupełnione znakomitym esejem Kevina Bazzany.
MACIEJ CHIŻYŃSKI (Res Musica)

ROK LVII • NR 9 • 28 KWIETNIA 2013

Mysz w Ruchu


ROK LVII • NR 9 • 28 KWIETNIA 2013


2013r - Terminarz nadsy砤nia materia丑w


Biblioteka narodowa
Oficjalna witryna banku PKO BP

  Wstecz  Do g髍y  Napisz do nas  DrukujSkomentuj

© 2006-2009 Biblioteka Narodowa