Muzyka wsp蟪czesna
Relacje
Opera
Historia
P硑ty
Archiwum Artyku硑 Ksią縦i P硑ty Autorzy Koncerty Prenumerata Reklamy i Og硂szenia Forum Kontakt
P硑ty  VEILED DESIRES

Po Sacer nidus, płycie sławiącej trzech wielkich męż贸w z początk贸w polskiej państwowości - św. Wojciecha, Ottona III i Bolesława Chrobrego - Ensemble Peregrina, jak przystało na zesp贸ł, w kt贸rym prym wiodą kobiety, powraca do tematyki "żeńskiej". Album Veiled Desires jest pr贸bą spojrzenia na r贸żne aspekty życia średniowiecznych mniszek, a owe "zawoalowane pragnienia", w tym r贸wnież te natury nie tylko duchowej, zainspirowały Agnieszkę Budzińską-Bennett do stworzenia przemyślanego i atrakcyjnego programu, złożonego z dwudziestu pieśni (jedna w wersji instrumentalnej), spisanych od XI do XV wieku. Podzielone zostały na cztery grupy. W pierwszej odnajdujemy pochwałę dziewictwa, wypowiadaną między innymi mistycznymi strofami świętej Hildegardy z Bingen. Następnie, lekko zawstydzeni, słuchamy dw贸ch dialog贸w mniszki z klerykiem oraz kilku innych utwor贸w, w kt贸rych duchowe rozterki przybierają karykaturalne oblicze za sprawą ziemskiej zmysłowości. Potem śmierć i pożegnanie odchodzących si贸str, a wreszcie lamenty, w tym także opłakiwanie pozostawionych za klasztornymi murami, nierzadko wszak wbrew własnej woli, młodości i miłości.
Pieśni pochodzą gł贸wnie z Francji, Niemiec oraz hiszpańskiego opactwa Las Huelgas, stąd też obok łacińskich pojawiają się w nich r贸wnież teksty w językach narodowych. Ich wyb贸r podkreśla rozmaitość i bogactwo średniowiecznego świata dźwięk贸w; poza monodią ukazują one kilka odmian techniki wielogłosowej (organum, conductus, motet) wokalnej i wokalno-instrumentalnej.
Klarowna harmonia głos贸w żeńskich (Agnieszka Budzińska-Bennett, Kelly Landerkin, Lorenza Donadoni, Hanna J盲rvel盲inen), będąca kluczową cechą stylu Peregriny, dopełniona została w dialogach śpiewem Marca Lewona; artysta gra r贸wnież na instrumentach strunowych szarpanych, partneruje mu Baptiste Romain na fideli.
Wyrafinowana aura brzmieniowa nie opuszcza nas od pierwszego do ostatniego ogniwa płyty. Mimo zr贸żnicowania emocji wykonawcy nie starają się szukać jakichś ekstrawaganckich pomysł贸w wyrazowych - to śpiew pełen szlachetnej powściągliwości i dobrze rozumianego obiektywizmu. W efekcie nawet utwory o cokolwiek ironicznej wymowie (zawarte w segmencie Temptatio) przybierają postać raczej smutnej zadumy nad losem odseparowanych od doczesnego świata kobiet niż ludycznej zabawy.
Nagranie ma też kilka fragment贸w wyjątkowej urody, choćby wzbogacona dwugłosowym tropem południowoniemiecka wersja słynnej antyfony Salve Regina, przejmująco zaśpiewany przez liderkę zespołu lament Plangis nonna fletibus, elegancki i wirtuozowsko podany motet Joliement, wreszcie finałowa sekwencja In virgulto gracie, wieńcząca całość w efektownym tutti.
Kolejna piękna, intrygująca i godna polecenia płyta naszej rodaczki.


VEILED DESIRES
Lives and loves of nuns in the Middle Ages
Ensemble Peregrina, dyr. Agnieszka Budzińska-Bennett
Raumklang RK 3109 (2012)
WITOLD PAPROCKI

ROK LVII • NR 9 • 28 KWIETNIA 2013

Mysz w Ruchu


ROK LVII • NR 9 • 28 KWIETNIA 2013


2013r - Terminarz nadsy砤nia materia丑w


Biblioteka narodowa
Oficjalna witryna banku PKO BP

  Wstecz  Do g髍y  Napisz do nas  DrukujSkomentuj

© 2006-2009 Biblioteka Narodowa