Muzyka wsp蟪czesna
Relacje
Opera
Historia
P硑ty
Archiwum Artyku硑 Ksią縦i P硑ty Autorzy Koncerty Prenumerata Reklamy i Og硂szenia Forum Kontakt
Recenzje  Więcej niż pamięć

"Piotr Mysłakowski zadał sobie trud pełnego zaprezentowania miejsc upamiętnionych obecnością muzyka. Otrzymaliśmy obraz informacji wyłuskanych z korespondencji, prasy i archiw贸w - materiał wiarygodny, efektownie i przydatnie wzbogacony mapami 扭adres贸w chopinowskich钮..." - napisał prof. Marek Kwiatkowski, anonsując świeżo wydaną przez NIFC, pokaźnych rozmiar贸w książkę szczeg贸łowo opisującą miejsca w naszej stolicy związane z postaciami Fryderyka Chopina i jego bliskich oraz wygląd i stan owych miejsc w tamtej epoce.
No c贸ż, nic ująć, nic dodać - chciałoby się powiedzieć, słowa te bowiem zawierają całkiem wystarczającą zachętę dla kulturalnego odbiorcy, aby zechciał sięgnąć po tę książkę. Myślę jednak, że wypada jeszcze dodać - i to niejedno. Przede wszystkim, że jest to pierwsza taka publikacja w całej, bardzo już przecież obfitej chopinografii. Następnie - że czyta się ją dosłownie z zapartym tchem i nie tylko z uwagi na fascynującą tematykę, ale także dlatego, że napisana jest nader zręcznie i potoczyście. A dalej - że wartość jej podnosi wydatnie nieprzebrana liczba świetnych ilustracji, reprodukujących zachowane szczęśliwie obrazy (szkice, litografie, miedzioryty) owych "chopinowskich adres贸w", do jakich udało się dotrzeć autorowi, a przedstawiających obiekty w wielu przypadkach dzisiaj już nieistniejące - jak choćby sławny Pałac Br眉hla, kości贸ł Brygidek czy Mennica Kr贸lewska - dodatkowo oznaczone przez odpowiednie fragmenty planu miasta z początk贸w XIX stulecia. I wreszcie - że owe "adresy", w liczbie 95, nie ograniczają się bynajmniej do miejsc związanych z warszawskim okresem życia i działalności młodego Fryderyka, znajdujemy tu bowiem od razu na początku rozdział zatytułowany Warszawa Mikołaja Chopina w jego latach kawalerskich (pięć adres贸w z lat 1788-1799), a pod koniec książki - rozdział opisujący Warszawę już po wyjeździe Fryderyka, ale przecież zawierającą nadal szereg miejsc wiążących się z biografiami jego si贸str oraz bliskich os贸b, jak choćby Konstancja Gładkowska.
Cenne uzupełnienie tekstu stanowią liczne mapy, na kt贸rych zaznaczono miejsca w tym tekście opisane. Zaiste - podziwiać trzeba benedyktyński wręcz trud i dociekliwość autora włożone w zebranie materiału potrzebnego do powstania tej książki. Ale też przyznać wypada, iż w rezultacie powstało dzieło, kt贸re - że wr贸cimy na zakończenie znowu do opinii Marka Kwiatkowskiego - "powinno znaleźć się w domu każdego inteligenta".

Piotr Mysłakowski Warszawa Chopin贸w. Warszawa 2012, NIFC, s. 254.

J脫ZEF KAŃSKI

ROK LVII • NR 9 • 28 KWIETNIA 2013

Mysz w Ruchu


ROK LVII • NR 9 • 28 KWIETNIA 2013


2013r - Terminarz nadsy砤nia materia丑w


Biblioteka narodowa
Oficjalna witryna banku PKO BP

  Wstecz  Do g髍y  Napisz do nas  DrukujSkomentuj

© 2006-2009 Biblioteka Narodowa