Muzyka wsp蟪czesna
Relacje
Opera
Historia
P硑ty
Archiwum Artyku硑 Ksią縦i P硑ty Autorzy Koncerty Prenumerata Reklamy i Og硂szenia Forum Kontakt
Relacje  Młode granie

Zawsze miło jest obserwować młodzieńczy entuzjazm. Można wtedy wybaczyć niedoskonałości, wynagradza je nieobojętny stosunek do muzyki.
Tak też było w Filharmonii Narodowej na koncercie Młodzieżowej Orkiestry Unii Europejskiej (EUYO) pod dyrekcją jej szefa, Vladimira Ashkenazego (10 kwietnia). Artysta ten wciąż kojarzy nam się przede wszystkim z pianistyką, kt贸rej zresztą na żywo przez najlepsze lata jego kariery byliśmy pozbawieni. Teraz przyjeżdża właściwie już wyłącznie jako dyrygent. A jakiej to jakości dyrygowanie? Na pewno nie typu kapelmistrzowskiego. Jest to coś więcej niż zwyczajowe pr贸by dyrygenckie instrumentalist贸w. Świadczą o tym zresztą jego wieloletnie kontakty z orkiestrami m.in. w Londynie, Tokio, Berlinie i Pradze. Z EUYO też pracuje już dłuższy czas. Wydaje się, że ceniony jest za dobry kontakt z ludźmi i sympatyczny spos贸b bycia, a swego czasu jako pianista udowodnił też, że jest wybitnym muzykiem.
Dobre porozumienie liczy się szczeg贸lnie, gdy chodzi o młodzież. Międzynarodowe orkiestry młodzieżowe to zresztą przypadek specjalny: zbierają się na kr贸tko, ćwiczą i jadą na tourn茅e. Musi to wprowadzać pewien pośpiech, za kt贸rym czasem idzie także brak skupienia.
Nie będziemy się tu jednak rozpisywać, ile razy grupy instrument贸w się rozjeżdżały (bo się rozjeżdżały), ani też ile było kiks贸w (bo były). Ważne, że najlepiej chyba wypadły Wariacje symfoniczne Witolda Lutosławskiego - muzycy dołożyli starań wiedząc, że grają w rodzinnym mieście kompozytora. Niestety nie grali Wariacji na żadnym innym z piętnastu koncert贸w tourn茅e. A szkoda - jest to młodzieńczy (przedwojenny), ale już znakomity utw贸r. Swoją drogą, możemy też żałować, że orkiestra nie uczciła w Warszawie Roku Benjamina Brittena, choć czyni to na większości koncert贸w tej trasy; szczeg贸lnie żal, że nie wystąpiło z tej okazji żadne ze znakomitych solist贸w, kt贸rym orkiestra towarzyszy w Koncercie skrzypcowym (Isabelle Faust i Daniel Hope).
Zatem Lutosławski na początek - ale nie na sam początek, ponieważ najpierw menedżer orkiestry Marshall Marcus wręczył Marcinowi Bogusławskiemu, pasierbowi Witolda Lutosławskiego, specjalną nagrodę przyznawaną przez zesp贸ł (w tym roku po raz pierwszy) osobom świata kultury, kt贸re pomagają młodym artystom.
Trochę rozproszony był nastr贸j Valses nobles et sentimentales Ravela - walce nie były bardzo szlachetne ani specjalnie sentymentalne. Wdzięcznie za to zabrzmiała rzadko u nas wykonywana suita z baletu Les biches Francisa Poulenca, kt贸rej początek budzi zresztą uśmiech u starszej części publiczności; pierwsze teksty otwierającego suitę ronda były niegdyś sygnałem telewizyjnego programu popularnonaukowego "Eureka".
Po tych wszystkich zabawkach przyszła w drugiej części koncertu pora na dzieło wielkie i mocne: Święto wiosny Strawińskiego, kt贸rego stulecie premiery także święci na tym tourn茅e EUYO. Miałam szczęście, że znalazłam się tym razem na balkonie, siedzący na parterze narzekali na zbyt wielką ilość decybeli. Z balkonu mogłam za to obserwować szczeg贸lne przejęcie, z jakim wyżywała się grupa perkusyjna. Ze Świętem wiosny mamy kłopot, jest to dzieło, w kt贸rym znajduje się i agresja, i wyrafinowanie. Ot贸ż w tym wykonaniu zdecydowanie więcej było tego pierwszego, mniej zaś tego drugiego. Szkoda.
Zważywszy datę koncertu, Vladimir Ashkenazy nie miał specjalnego wyboru, jaką dedykację ogłosić przed zagraniem bisu. Zadedykował go ofiarom tragedii, jako wydarzyła się polskiemu samolotowi trzy lata temu w jego ojczyźnie - Rosji. Mało kto jednak dedykację tę usłyszał, została bowiem wypowiedziana cicho i bez nagłośnienia (pisząc o treści opieram się na relacji osoby siedzącej bliżej). Bisem tym była Pavane Gabriela Faur茅 - nie dzieło pogrzebowe (choć bywa na pogrzebach grywane), ale refleksyjne i melancholijne. Zagrane bardzo pięknie.
DOROTA SZWARCMAN

ROK LVII • NR 10 • 12 MAJA 2013

Mysz w Ruchu


ROK LVII • NR 10 • 12 MAJA 2013


2013r - Terminarz nadsy砤nia materia丑w


Biblioteka narodowa
Oficjalna witryna banku PKO BP

  Wstecz  Do g髍y  Napisz do nas  DrukujSkomentuj

© 2006-2009 Biblioteka Narodowa