Muzyka wsp蟪czesna
Relacje
Opera
Historia
P硑ty
Archiwum Artyku硑 Ksią縦i P硑ty Autorzy Koncerty Prenumerata Reklamy i Og硂szenia Forum Kontakt
P硑ty  DUTILLEUX

W każdym nowym utworze Henri Dutilleux odnawia sw贸j język muzyczny. Nestor francuskich kompozytor贸w (ur. 1916) znalazł wielbiciela w osobie Esy-Pekki Salonena - fiński dyrygent uważa go za jednego z najwybitniejszych tw贸rc贸w wsp贸łczesnych: "jego muzyka funkcjonuje na każdym poziomie, działa na emocje w spos贸b bezpośredni, fascynuje brzmieniem, ale są w niej też warstwy i szczeg贸ły, kt贸re nie od razu się dostrzega".
Correspondances, wielki fresk na sopran i orkiestrę, jeden z niewielu wokalnych utwor贸w Dutilleux, został tu zarejestrowany na płycie po raz pierwszy. Do powstałej w roku 2003 kompozycji, tw贸rca dopisał nowy finał - dla sopranistki Barbary Hannigan.
Tytuł zaczerpnął ze słynnego wiersza Baudelaire'a, przywołując w ten spos贸b wyobrażenie synestetycznej odpowiedniości r贸żnych zmysł贸w, a także nawiązując do wykorzystanych w utworze tekst贸w pochodzących z list贸w Sołżenicyna do Rostropowicza i Galiny Wiszniewskiej oraz Vincenta van Gogha do brata Theo.
Oba listy i pozostałe teksty (oda do Sziwy indyjskiego autora Prithwindra Mukherjee i dwa kr贸tkie wiersze Rainera Marii Rilkego) dostarczyły kompozytorowi, niczym w wyrafinowanym madrygale, impulsu do wyszukania określonych brzmień i faktur orkiestrowych: długich, ponurych rezonans贸w w pierwszej części w muzyce towarzyszącej poezji Rilkego (Gong), energicznych rytm贸w tworzących tło dla ody do Sziwy (Danse cosmique), lirycznych fraz wiolonczeli w części z listem Sołżenicyna (A Slava e Galina). Partię sopranu cudownie interpretuje Barbara Hanningan - jej krystaliczny głos uwodzi wibrującą zmysłowością.
Poezja Baudelaire'a (Warkocz z Kwiat贸w zła) zainspirowała r贸wnież Tout un monde lointain, ekscentryczny koncert wiolonczelowy (napisany w roku 1970 dla Rostropowicza). Wiersz, w kt贸rym są słowa: "cały świat - tęskna Azja i wrząca Afryka - daleki, prawie zgasły w niepamięci", zasugerował kompozytorowi muzykę ewokującą w swych pięciu częściach egzotyczne nastroje i letargiczne smakowanie odcieni barw wydobytych z wrażliwością przez Salonena.
Podobnie w The Shadows of Time, symfonicznym arcydziele z roku 1997. W mieniącym się barwami i obfitującym w gwałtowne eksplozje utworze Duti­lleux kreśli historię XX wieku
w pięciu brzmieniowo zr贸żnicowanych epizodach: osobliwym "tykaniem" perkusji i wielkimi masami dźwiękowymi instrument贸w dętych w pierwszym (Les heures), groteskową muzyką w inspirowanym dziełami Miltona Ariel mal茅fique, intensywnie penetrującym M茅moire des ombres, kalejdoskopową grą barw w Vagues de lumi膷re oraz echami jazzu w kończącym utw贸r Dominante bleue.


DUTILLEUX
Correspondances, Tout un monde lointain, The Shadows of Time
Barbara Hannigan sopran, Anssi Karttunen wiolonczela, Orchestre Philharmonique de Radio France, dyr. Esa-Pekka Salonen
DG 479 1180 (2013)
GIANLUIGI MATTIETTI

ROK LVII • NR 10 • 12 MAJA 2013

Mysz w Ruchu


ROK LVII • NR 10 • 12 MAJA 2013


2013r - Terminarz nadsy砤nia materia丑w


Biblioteka narodowa
Oficjalna witryna banku PKO BP

  Wstecz  Do g髍y  Napisz do nas  DrukujSkomentuj

© 2006-2009 Biblioteka Narodowa