Muzyka wsp蟪czesna
Relacje
Opera
Historia
P硑ty
Archiwum Artyku硑 Ksią縦i P硑ty Autorzy Koncerty Prenumerata Reklamy i Og硂szenia Forum Kontakt
P硑ty  SZOSTAKOWICZ, BEETHOVEN

Kwartet im. Walentina Berlińskiego założyli w grudniu 2009 r. rezydujący w szwajcarskim Zurychu członkowie miejscowych orkiestr - Polak Bartłomiej Nizioł, Chińczyk Wang Xiaoming (obaj są koncertmistrzami orkiestry Opery w Zurychu), Brytyjczyk David Greenlees (pierwsza alt贸wka w Orkiestrze Tonhalle) oraz Rosjanin Alexander Neustroev (pierwsza wiolonczela i w orkiestrze operowej, i symfonicznej). Swą nazwą oddają oni hołd zmarłemu dwa lata wcześniej Walentinowi Berlińskiemu, wieloletniemu wiolonczeliście Kwartetu im. Borodina.
Jak na takiego patrona przystało, na pierwszych płytach zespołu nie mogło zabraknąć utwor贸w Dymitra Szostakowicza i Ludwiga van Beethovena. Z dw贸ch prostych przyczyn - z jednej strony Berliński osobiście znał rosyjskiego kompozytora i chętnie wykonywał jego dzieła, z drugiej zaś strony stawiał kwartety wiedeńczyka za wz贸r. Dość wspomnieć, że na siedemdziesiąte piąte urodziny Berlińskiego, w styczniu 2000 r., muzycy Kwartetu im. Borodina w cyklu koncert贸w "Beethoven i Szostakowicz - podobieństwa i r贸żnice" wykonali wszystkie kwartety smyczkowe obu tw贸rc贸w.
Na debiutanckiej płycie Kwartetu im. Walentina Berlińskiego, wydanej w zeszłym roku przez Avie Records, zestawiono VII i VIII Kwartet Szostakowicza z Kwartetem F-dur op. 59 nr 1 Beethovena, pierwszym z serii trzech kwartet贸w napisanych dla księcia Andrieja Kiryłłowicza Razumowskiego, rosyjskiego ambasadora w Wiedniu. Omawiany krążek przynosi kolejny Kwartet "Razumowskiego" oraz Trzeci Szostakowicza.
Mimo międzynarodowego składu, grę kwartetu cechuje wyjątkowa sp贸jność - co po raz kolejny potwierdza tezę, że mowa dźwięk贸w wolna jest od jakichkolwiek podział贸w. Jeśli chodzi o stylistykę, muzykom bliżej jest nie do Kwartetu im. Borodina, do kt贸rego nawiązują nazwą, ale do... Kwartetu im. Beethovena, innego legendarnego zespołu radzieckiego. Wszak to temu ostatniemu Szostakowicz powierzył prawykonanie trzynastu swoich kwartet贸w smyczkowych. O ile interpretacje Kwartetu im. Borodina (dostępne na płytach EMI) są zdyscyplinowane rytmicznie, chłodne emocjonalnie i dążą do maksymalnego "obiektywizmu", o tyle propozycje Kwartetu im. Beethovena i Kwartetu im. Walentina Berlińskiego są pełne ciepła i uczuciowej głębi. Są indywidualne, choć z drugiej strony - wydają się niezwykle naturalne.
Ta naturalność frazowania, granie "na jednym oddechu", jak r贸wnież energiczność, epickość, nastrojowość oraz żarliwość i wyrazistość przekazu stanowią clou omawianych interpretacji. Ekspresywność to jednak jeszcze nie wszystko - o ich atrakcyjności świadczy także znakomity warsztat techniczny (m.in. precyzyjna artykulacja), brawura oraz niesamowite możliwości w zakresie kształtowania barw. Z pewnością nie byłyby one aż tak duże, gdyby nie obie pary skrzypiec - Bartłomiej Nizioł gra na instrumencie Guarneriego del Ges暖 z 1727 r., a Wang Xiaoming na stradivariusie "Aurea" z 1715 r. (nazwa ta oznacza "złoty" i nawiązuje do okresu, kiedy lutnik z Cremony był w najlepszej formie).
Nizioł urzeka elegancją frazowania, dźwiękiem gęstym, mięsistym i bogatym w alikwoty oraz niebywałą śpiewnością; szczeg贸lne wrażenie wywiera ciemne, szlachetne brzmienie struny G, kt贸re przypomina brzmienie alt贸wkowe. Z kolei brzmienie stradivariusa jest jaśniejsze, subtelniejsze, bardziej aksamitne, ale też nieco słabsze. Bądź co bądź, oba instrumenty świetnie się uzupełniają, tylko pozornie ze sobą kontrastując - proszę np. zwr贸cić uwagę na "metaliczne" pizzicata stradivariusa w ekspozycji I części Allegretto kwartetu Szostakowicza, kt贸re na tle "zadziornej" kantyleny w wykonaniu Nizioła wydają się niczym delikatne szarpnięcia strun klawesynu przez pi贸rka.
Całości dopełnia audiofilska realizacja dźwięku. Album polecam wszystkim miłośnikom muzyki!


SZOSTAKOWICZ
III Kwartet smyczkowy F-dur op. 73
BEETHOVEN
Kwartet smyczkowy e-moll "Razumowski" op. 59 nr 2
Valentin Berlinsky Quartet
Avie Records 2273 (2013)
MACIEJ CHIŻYŃSKI (Res Musica)

ROK LVII • NR 11 • 26 MAJA 2013

Mysz w Ruchu


ROK LVII • NR 11 • 26 MAJA 2013


2013r - Terminarz nadsy砤nia materia丑w


Biblioteka narodowa
Oficjalna witryna banku PKO BP

  Wstecz  Do g髍y  Napisz do nas  DrukujSkomentuj

© 2006-2009 Biblioteka Narodowa