Muzyka wsp蟪czesna
Relacje
Opera
Historia
P硑ty
Archiwum Artyku硑 Ksią縦i P硑ty Autorzy Koncerty Prenumerata Reklamy i Og硂szenia Forum Kontakt
P硑ty  P脡COU

To już trzecia płyta (po Symphonie du Jaguar oraz L'Oiseau innumerable) wytw贸rni Harmonia Mundi z muzyką Thierry'ego P茅cou - pochodzącego z Karaib贸w francuskiego kompozytora, kt贸ry źr贸deł inspiracji poszukuje w kulturze, tradycjach i prekolumbijskich mitach Ameryki Łacińskiej, zwłaszcza Meksyku (animistyczne wierzenia Maj贸w stały się tematem Symphonie du Jaguar). Elementy te łączą się w jego muzyce z nowoczesnymi rozwiązaniami instrumentacyjnymi, procedurami minimalistycznymi oraz z wyszukanymi metamorfozami rytm贸w i brzmień. Techniki repetytywne nadają jego utworom charakter "rytualny" - rytmiczne wzory stają się pierwotnym impulsem organizacji formy. Rezultatem jest świeży i oryginalny język muzyczny o niespotykanych układach barw i wielkiej, nieraz jakby tanecznej energii, kt贸rą słychać choćby w Tremendum - utworze inspirowanym brazylijskimi karnawałami, zwłaszcza stylem batucadas z Bahii.
Brazylia u P茅cou jest poniekąd wytworem fantazji, czymś "wyobrażonym poprzez lektury: moja Brazylia jest wieloraka - afrykańska i europejska. Jest barokiem kolonialnych budynk贸w, amazońską puszczą i zarazem zmysłową dwuznacznością stosunku elementu męskiego i kobiecego". Utw贸r pierwotnie pomyślany jako koncert na fortepian z orkiestrą, w roku 2010 kompozytor opracował na flet, saksofon, wiolonczelę i pięciu perkusist贸w zespołu Les Percussions Claviers de Lyon.
Pozostałe utwory kameralne zarejestrowane na płycie to m.in. Manoa (2005) - muzyka o charakterze tańca-zaklinania, przywołująca dawne obrzędy Maj贸w, wykorzystująca najniższe rejestry fletu basowego, klarnetu basowego i wiolonczeli, Soleil-Tigre (2009), czyli duet na wiolonczelę i fortepian odwołujący się do azteckich wyobrażeń kosmogonicznych o pięciu słońcach, opisujący mroki Ziemi za pomocą pierwotnych w brzmieniu następstw rytmicznych, oraz L'Arbre aux fleurs (2010), utw贸r w dw贸ch częściach inspirowany muzyką meksykańskich marimb, łączący elementy indiańskie z afrykańskimi w układach modalnych i chromatycznych ewokujących atmosferę ludowego święta.

P脡COU
Tremendum, Soleil-Tigre, Manoa, L'Arbe aux fleurs, Paseo de la Reforma, Danzon
Ensemble Variances, Percussions Claviers de Lyon, Thierry P茅cou fortepian i dyrygent
Harmonia Mundi HMC905269 (2012)
GIANLUIGI MATTIETTI

ROK LVII • NR 13 • 23 CZERWCA 2013

Mysz w Ruchu


ROK LVII • NR 13 • 23 CZERWCA 2013


2013r - Terminarz nadsy砤nia materia丑w


Biblioteka narodowa
Oficjalna witryna banku PKO BP

  Wstecz  Do g髍y  Napisz do nas  DrukujSkomentuj

© 2006-2009 Biblioteka Narodowa