Muzyka wsp蟪czesna
Relacje
Opera
Historia
P硑ty
Archiwum Artyku硑 Ksią縦i P硑ty Autorzy Koncerty Prenumerata Reklamy i Og硂szenia Forum Kontakt
P硑ty  MEDITERRANEO

Na skrzyżowaniu styl贸w, tak charakterystycznym dla muzyk贸w zespołu L'Arpeggiata, pojawił się drogowskaz pokazujący Morze Śr贸dziemne. Christina Pluhar wyruszyła więc do "kraj贸w oliwnych", leżących wok贸ł akwenu, kt贸ry - jak podaje motto płyty - "nie dzieli kultur, lecz łączy je ze sobą". Punktem wyjścia są pieśni greko-salentyńskie, tworzone przez potomk贸w przybysz贸w z Hellady, osiadłych jeszcze w starożytności na południu Italii. Z tego rejonu Włoch artyści kierują się na wsch贸d i zach贸d, gł贸wnie w stronę Grecji i Portugalii, ale zahaczają także o Turcję, Neapol, Katalonię, Hiszpanię, stąd też w gronie gości zaproszonych do nagrania znaleźli się: pieśniarka fado M铆sia, katalońska sopranistka Nuria Rial, Raquel Andueza z Hiszpanii, Vincenzo Capezzuto - obdarzony wyjątkowym głosem, określanym jako "tenorino napoletano" - oraz Greczynka Katerina Papadopoulou; instrumentalną część ansamblu wzbogacili zaś wykonawcy z Portugalii, Grecji i Turcji.
Płyta, jak zawsze w przypadku zespołu Pluhar, jest pełna polotu, wyrafinowanych brzmień sąsiadujących z ekstatyczną żywiołowością, no i oczywiście fantazyjnej, acz kontrolowanej zabawy. W interpretacjach słychać delikatne tony historycznego instrumentarium, wzbogacone o jazzujące, cornetowe sol贸wki Dorona Sherwina czy quasi-rockowe improwizacje "sekcji tureckiej" (Ayta莽 Doğan - qanun, Ismail Tun莽bilek - saz), wplecione w klimat bliski piosence poetyckiej.
Nade wszystko jednak w muzyce wybrzmiewa wyraźny, dominujący nad całością rys etniczny. Z tego też względu nagranie nie spodoba się zapewne miłośnikom tradycyjnego nurtu dawnego wykonawstwa, z kt贸rego zesp贸ł wyr贸sł, ale do kt贸rego obecnie coraz rzadziej powraca. Ucieszą się natomiast wielbiciele fado, rytmicznej taranteli, zmysłowego Orientu, no i oczywiście samej L'Arpeggiaty, kt贸ra jest już osobnym, dobrze rozpoznawalnym zjawiskiem w naszym muzycznym świecie.
Tę multikulturową mieszankę udało się spiąć w jedną przekonującą całość gł贸wnie za sprawą zaaranżowania niemal wszystkich utwor贸w przez Christinę Pluhar. Artystka uczyniła to w mistrzowski, wysmakowany spos贸b, znamionujący zar贸wno bogatą wiedzę, jak wyjątkową pomysłowość, intuicję i wrażliwość. Z wdziękiem ominęła niebezpieczeństwo taniego eklektyzmu. Płyta przekonuje bezpretensjonalną naturalnością, wyszukaną kolorystyką i wirtuozerią wykonania.
Jeśli ktoś wyrusza w podr贸ż do kt贸regoś z owych "kraj贸w oliwnych", niech zabierze tę płytę ze sobą - w tamtych krajobrazach zabrzmi ona szczeg贸lnie pięknie. Ale jestem przekonany, że i nad Wisłą ta dźwiękowa wizja śr贸dziemnomorskiego świata może stać się przyjemnym dopełnieniem letniego wypoczynku.


MEDITERRANEO
L'Arpeggiata, dyr. Christina Pluhar
Virgin Classics 5099946454928 (2013)
WITOLD PAPROCKI

ROK LVII • NR 14 • 7 LIPCA 2013

Mysz w Ruchu


ROK LVII • NR 14 • 7 LIPCA 2013


2013r - Terminarz nadsy砤nia materia丑w


Biblioteka narodowa
Oficjalna witryna banku PKO BP

  Wstecz  Do g髍y  Napisz do nas  DrukujSkomentuj

© 2006-2009 Biblioteka Narodowa