Muzyka wsp蟪czesna
Relacje
Opera
Historia
P硑ty
Archiwum Artyku硑 Ksią縦i P硑ty Autorzy Koncerty Prenumerata Reklamy i Og硂szenia Forum Kontakt
P硑ty  AMERICAN MAVERICKS

Michael Tilson Thomas to z pewnością jeden z najlepszych wykonawc贸w muzyki amerykańskiej XX wieku, o czym świadczy ta płyta, poświęcona "nonkonformistom", a zarejestrowana na żywo w Davies Symphony Hall w San Francisco w roku 2012. Odkryciem są dwa rzadko wykonywane, napisane w latach trzydziestych utwory Henry'ego Cowella (1897-1965): uroczysta Synchrony, zaczynająca się od długiej melodii trąbki solo, pełna interesujących rozwiązań kolorystycznych, perkusyjnych polirytmii z fragmentami o tajemniczym nastroju, oraz ekstrawertyczny Koncert na fortepian z orkiestrą o klasycznej trzyczęściowej budowie (Polyharmony, Tone Cluster, Counter Rhythm), lecz zarazem o oryginalnej fakturze z przykuwającymi uwagę, nieregularnymi wzorami rytmicznymi i z bardzo ciekawą partią fortepianu (klastery, efekty perkusyjne, wielkie skoki między rejestrami), kt贸rą bezbłędnie i z wyrafinowaną elegancją wykonuje Jeremy Denk.
Uczeń Cowella, Lou Harrison (1917-2003) sw贸j Koncert na organy, perkusję i orkiestrę napisał w roku 1972. Utw贸r świadczy o niemałej wyobraźni kompozytora: są tu momenty drapieżne, nawet hipnotyczne, lecz sporo fragment贸w brzmi dość naiwnie. Tłem dla solennie brzmiącej partii organ贸w, z gęstymi wiązkami harmonicznymi i klasterami, jest pełna blasku orkiestra z dużą obsadą metalowej perkusji, w kt贸rej słychać echa indonezyjskiego gamelanu.
Pobrzmiewają tu także wpływy Messiaena, przede wszystkim zaś Varèse'a, ojca wszystkich amerykańskich nonkonformist贸w - jego Am茅riques zostało zarejestrowane w wersji z roku 1927. Pierwszy utw贸r, jaki Varèse napisał po przeprowadzce z Europy do Stan贸w Zjednoczonych, o symbolicznym tytule (według kompozytora "nie oznaczającym miejsca na mapie, lecz nowoodkryte obszary Ziemi, przestrzeni i ludzkiego ducha") Michael Tilson Thomas interpretuje w spos贸b żywiołowy, oddając cały dramat, kt贸ry wielkim łukiem łączy wybuchy dźwiękowej lawy z nagłymi zatrzymaniami, zawrotnie szybkimi crescendami i imponującym finałem, prowadzącym muzykę do końcowego paroksyzmu.


AMERICAN MAVERICKS
Cowell Synchrony, Koncert na fortepian z orkiestrą; L. Harrison Koncert na organy, perkusję i orkiestrę; Varèse Am茅riques
Jeremy Denk fortepian, Paul Jacobs organy, San Francisco Symphony, dyr. Michael Tilson Thomas
SFS Media 0056 (2013)
GIANLUIGI MATTIETTI

ROK LVII • NR 18 • 1 WRZEŚNIA 2013

Mysz w Ruchu


ROK LVII • NR 18 • 1 WRZEŚNIA 2013


2013r - Terminarz nadsy砤nia materia丑w


Biblioteka narodowa
Oficjalna witryna banku PKO BP

  Wstecz  Do g髍y  Napisz do nas  DrukujSkomentuj

© 2006-2009 Biblioteka Narodowa