Muzyka wsp蟪czesna
Relacje
Opera
Historia
P硑ty
Archiwum Artyku硑 Ksią縦i P硑ty Autorzy Koncerty Prenumerata Reklamy i Og硂szenia Forum Kontakt
P硑ty  KARŁOWICZ, SZYMANOWSKI

Elżbieta Szmytka to jedna z najwybitniejszych naszych śpiewaczek. Od dawna przebywa poza krajem, lecz polska muzyka niezmiennie znajduje się w kręgu jej zainteresowań. Zwłaszcza muzyka Karola Szymanowskiego. Z Simonem Rattlem nagrała dla EMI Stabat Mater i Litanię do Marii Panny (1994) oraz Kr贸la Rogera (1999); rolę Roksany kreowała w Palermo i Edynburgu. W roku 2012 wystąpiła w Krakowie na Festiwalu Muzyki Polskiej z recitalem pieśni Szymanowskiego i Karłowicza. Wydanie płyty z repertuarem recitalu zbiegło się z przyznaniem Szmytce przez Towarzystwo im. Karola Szymanowskiego nagrody za propagowanie tw贸rczości kompozytora.
Cykl 20 miniatur do wierszy Kazimiery Iłłakowicz贸wny Rymy dziecięce, nagrała przed laty Halina Łukomska, p贸źniej młodziutka Iwona Sobotka (Chanel Classics 2004), następnie Anna Mikołajczyk (Dux 2006), kt贸rej interpretację (z Edwardem Wolaninem przy fortepianie), przepełnioną iście dziecięcą radością i muzycznym dowcipem, wysoko cenię. Elżbieta Szmytka nadała Rymom odmienny ton - ton nostalgii. Stosownie do barwy swego sopranu, wyjątkowo jasnej i świetlistej, na pierwszy plan wysunęła liczne w cyklu kołysanki i rozmaite subtelności w treści: promyki małej Gwiazdki, łezkę pobłyskującą w Smutku, ziewanie Kota na wyspie pośr贸d oceanu. Nawet Prosię jest tu nieco sentymentalne; no, ale skoro poetycko usposobione wybrało się na "spacer o wieczornej rosie", nie można się temu dziwić... Fortepian pod palcami Węgra, Levente'a Kende, brzmi miękko i potrafi zmieniać kolory.
Całe Rymy w takich brzmieniach nabierają charakteru snu, w kt贸rym ożywa minione dzieciństwo i miniony świat. Śpiewaczka niekiedy dopełnia i odrobinę przyciemnia głos, jak w charakterystycznym drobiazgu Z wizytą u krowy, plastycznie przeciwstawia oba owady w Trzmielu i żuku i oba ptaki w Gilu i sroce. Dba o pointy, co niełatwe, skoro poszczeg贸lne ogniwa cyklu trwają przeważnie około minuty. W Kołysance Krzysi powt贸rzone na końcu słowa "Śpij syneczku" prześlicznie wycisza, napowietrzne Cheruby, co trzymają korony wieńcząc ceremonię Ślubu kr贸lewny, rzeczywiście wydają się bezcielesne, "pajac wesolutki" domykający Gwiazdkę fika, bo słyszymy w śpiewie delikatne portato. Nikczemny szpak to finał cyklu: skrzydlaty bohater okazuje się "skarżypytą", a dzięki dobitnym akcentom naniesionym przez Szmytkę, można uwierzyć w powagę tego oskarżenia. Wszystko to artystka czyni nadzwyczaj delikatnie.
Z podobną delikatnością podchodzi do pieśni Karłowicza. Jej głos, niezmiennie "o nieskazitelnej intonacji i naturalnej emisji, czysty i przejrzysty jak kryształ, nie obciążony nadmierną wibracją" - jak opisał go nieodżałowany Jan Weber w recenzji z debiutanckiego recitalu Szmytki w 1982 roku - łagodzi nieco przenikający pieśni mroczny nastr贸j dekadencji. Wraz z przeniesieniem większości utwor贸w do wyższych tonacji, zmienia to obraz tej liryki. Uwypukla jej urzekającą melodyjność, odbiera charakter osobistych wyznań, a nadaje ton relacji o ludzkich smutkach. Oczywiście, artystka wzmacnia czasem wolumen dźwięku, np. gdy, jak w pieśni Na śniegu, "bije śmierci dzwon", czy gdy skarży się na zły los w pieśni O nie wierz. Jednak chętniej rozsnuwa sw贸j wokalny czar i znajduje stosowne ku temu momenty, bo przecież tyle w tej poezji, i muzyce, płynie - czas, fale, łzy i myśli. Kiedy w "ciemnej pustce giną" (W wieczorną ciszę), zachwycająco głos cofa i leciuteńko nim drży, kiedy płyną słowa (M贸w do mnie jeszcze), istotnie wyłaniają się z oddali. Szmytka śpiewa w spos贸b prosty, unika jakiejkolwiek maniery. Szkoda, że nie wspiera jej tu Levente Kende, kt贸ry potraktował swoje fortepianowe partie z nadmierną rutyną.
To trzecia płyta dokumentująca wydarzenia artystyczne dorocznych Festiwali, organizowanych przez Stowarzyszenie Muzyki Polskiej w Krakowie. W książeczce znajdziemy interesujące komentarze Magdaleny Dziadek i Teresy Chylińskiej.


KARŁOWICZ
Pieśni
SZYMANOWSKI
Rymy dziecięce
Elżbieta Szmytka sopran, Levente Kende fortepian
SMP 201303 (2013)
MAŁGORZATA KOMOROWSKA

ROK LVII • NR 19 • 15 WRZEŚNIA 2013

Mysz w Ruchu


ROK LVII • NR 19 • 15 WRZEŚNIA 2013


2013r - Terminarz nadsy砤nia materia丑w


Biblioteka narodowa
Oficjalna witryna banku PKO BP

  Wstecz  Do g髍y  Napisz do nas  DrukujSkomentuj

© 2006-2009 Biblioteka Narodowa