Muzyka wsp蟪czesna
Relacje
Opera
Historia
P硑ty
Archiwum Artyku硑 Ksią縦i P硑ty Autorzy Koncerty Prenumerata Reklamy i Og硂szenia Forum Kontakt
Relacje  Tuż nad brzegiem morza

Festiwal "Sacrum non Profanum", 12-17 sierpnia

Zainicjowany osiem lat temu przez zasłużonego dla Szczecina muzyka Bohdana Boguszewskiego festiwal w malowniczym nadmorskim Trzęsaczu objął swym zasięgiem od ubiegłego roku także Świnoujście, a tego lata zawitał r贸wnież do Szczecina, gdzie w potężnej Archikatedrze św. Jakuba miała miejsce uroczysta inauguracja. Organizatorom przyświecała nie tylko chęć dostarczenia mieszkańcom portowego miasta sporej dawki muzycznych przeżyć. Rzecz bowiem w tym, że 贸w koncert, zakładający udział ponad setki wykonawc贸w oraz brzmienie potężnych organ贸w, wymagał przestronnego wnętrza o znakomitej akustyce. Tymczasem wzniesiony niecałe dziesięć lat temu w miejscu dawnej świątyni na wysokim klifie, od p贸łtora wieku niszczonej przez morski żywioł aż do zupełnego niemal unicestwienia, kości贸ł w Trzęsaczu jest raczej niewielki, a sali koncertowej z prawdziwego zdarzenia dawna rybacka wioska oczywiście nie posiada.
Na program tego koncertu złożyła się wielka, pięcioczęściowa Symfonia na wielkie organy wybitnego berlińskiego organisty Wolfganga Seifena, z należną maestrią wykonana przez samego autora, oraz nastrojowa kantata Krzysztofa Pendereckiego Powiało na mnie morze sn贸w. Dzieło to, stworzone w 2010 roku dla uczczenia dwustulecia urodzin Fryderyka Chopina, opatrzone podtytułem Pieśni zadumy i nostalgii, składa się z szeregu pieśni do tekst贸w polskich poet贸w, od Norwida przez Tetmajera, Micińskiego i Leśmiana, aż po Aleksandra Wata i Zbigniewa Herberta. Trzy połączone szczecińskie ch贸ry i Orkiestra Pomorskiego Stowarzyszenia Instrumentalist贸w "Academia", wsparta przez muzyk贸w z Baltic Neopolis Orchestra oraz Filharmonii Szczecińskiej pod dyrekcją Bohdana Boguszewskiego i przy udziale tr贸jki solist贸w: Katarzyny Hołysz, Agnieszki Rehlis i Leszka Skrli, wykonali utw贸r znakomicie. Obchodzący jesienią osiemdziesiąte urodziny Krzysztof Penderecki był gł贸wnym bohaterem tegorocznego Festiwalu - wszystkie koncerty w Trzęsaczu zawierały co najmniej jeden jego utw贸r. W poprzednich latach byli to kolejno Chopin, następnie blisko z Festiwalem wsp贸łpracujący szczeciński kompozytor Marek Jasiński oraz Henryk Mikołaj G贸recki. Kameralna orkiestra Ni & Co "New Ideas" z Wilna wykonała, poza dziełami Bacha i litewskich kompozytor贸w G. Gelgotasa i P.M. Hamela, Cadenzę na skrzypce solo z utalentowaną Augustą Jusionyte jako solistką. W trakcie kameralnego wieczoru Krakowskiego Tria Stroikowego i Zespołu Baltic Neopolis Quartet usłyszeliśmy Kwartet smyczkowy nr 3 i mało znane Preludium na klarnet solo. Zajmujący się gł贸wnie jazzem, żywiołowy nonet Tribute to Birth of the Cool przywi贸zł do Trzęsacza arię z Trzech utwor贸w w dawnym stylu. Z kolei Patrycja Piekutowska i Beata Bilińska podbiły audytorium świetnym wykonaniem zapomnianych nieco Miniatur oraz I i II Sonaty na skrzypce i fortepian, dodając do nich Partitę Witolda Lutosławskiego dla uczczenia setnej rocznicy jego urodzin.
No i wreszcie - finałowy wiecz贸r w Świnoujściu, w nowoczesnym kościele mającym za patrona błogosławionego Michała Kozala, biskupa i męczennika. I znowu połączone trzy szczecińskie orkiestry pod czujną i wrażliwą batutą Bohdana Boguszewskiego, a w programie Elegia na smyczki Marka Jasińskiego, Mała suita Witolda Lutosławskiego i Concerto grosso Krzysztofa Pendereckiego, z tr贸jką wiolonczelist贸w: Tomaszem Strahlem, Rafałem Kwiatkowskim i Martą Kordykiewicz w solowych partiach. Przestronna świątynia wypełniona publicznością, gorące aplauzy.
Dodać jeszcze wypada, że znaczną część programu wszystkich - pr贸cz jednego - koncert贸w w Trzęsaczu wypełniali z powodzeniem znani organiści: Michał Markuszewski, Krzysztof W. Latała i Marek Kudlicki. Obok utwor贸w Krzysztofa Pendereckiego, usłyszeć zaś można było muzykę od Bacha i Mozarta po wsp贸łczesność.
J脫ZEF KAŃSKI

ROK LVII • NR 19 • 15 WRZEŚNIA 2013

Mysz w Ruchu


ROK LVII • NR 19 • 15 WRZEŚNIA 2013


2013r - Terminarz nadsy砤nia materia丑w


Biblioteka narodowa
Oficjalna witryna banku PKO BP

  Wstecz  Do g髍y  Napisz do nas  DrukujSkomentuj

© 2006-2009 Biblioteka Narodowa