Muzyka wsp蟪czesna
Relacje
Opera
Historia
P硑ty
Archiwum Artyku硑 Ksią縦i P硑ty Autorzy Koncerty Prenumerata Reklamy i Og硂szenia Forum Kontakt
P硑ty  HOSOKAWA

Odkrycie i zbliżenie do własnej tradycji, także filozoficznej, przyniosło estetyczny i stylistyczny zwrot w tw贸rczości Toshio Hosokawy. W tym duchu, począwszy od roku 1983, japoński tw贸rca zaczął przerabiać swoje wcześniejsze kompozycje, sięgając do dworskiej muzyki gagaku, a także do tradycyjnych instrument贸w, zwłaszcza perkusyjnych, oraz gest贸w związanych tradycją wykonawczą (por贸wnywalnych do gest贸w poprzedzających ruchy ręki w dawnej sztuce kaligrafii).

Rytualny aspekt tych gest贸w, oddzielonych długimi pauzami, zainspirował Sen VI - utw贸r na perkusję solo powstały w roku 1993 jako część cyklu na instrumenty solowe (analogicznego do Sequenze Beria). Wykonuje go Isao Nakamura (obecnie wykładowca w Musikhochschule w Karlsruhe), dając popis r贸żnicowania barwy i nadając muzyce charakter bardzo fizyczny, niemal gwałtowny.

Podobne wrażenie robi obszerna kadencja w Tabi-bito, koncercie na perkusję z orkiestrą skomponowanym w roku 2000 (tytuł oznacza wędrowca, a utw贸r jest częścią cyklu Voyage). Hosokawa ustanowił tu relację między solistą a orkiestrą na wz贸r stosunku zachodzącego między jednostką a naturą i umieścił perkusistę w środku orkiestry. Jest to utw贸r o wielkim ładunku energii, o strukturze rytmicznej wywiedzionej z proporcji tempa oddechu muzyk贸w grających na harmonijce sho (stosunek pięć do ośmiu miedzy wdechem i wydechem), z głucho brzmiącymi zawirowaniami, zmysłowymi wsp贸łbrzmieniami i efektami dźwiękowej magmy - wszystko to wydobyte z wielką energią przez dyrygenta Kena Takasaki i orkiestrę.

Die Lotosblume na ch贸r i perkusję z roku 2006, z tekstem Heinego wykorzystanym przez Schumanna w Myrten, jest hołdem złożonym temu romantycznemu tw贸rcy. To utw贸r magiczny, snujacy się powoli, brzmieniowo wywiedziony z zatrzymanego dźwięku i rozświetlony rzadkimi, metalicznymi dźwiękami, kt贸ry następnie przechodzi w gęstą polifonię urozmaicaną przypływem perkusyjnych fal, arabeskami solowego sopranu, w klimacie zawieszenia, przypominającym niekiedy Lux aeterna Ligetiego.

HOSOKAWA
Tabi-bito, Sen VI, Die Lotosblume
Isao Nakamura instrumenty perkusyjne, Orkiestra i Ch贸r Radio w Kolonii, dyr. Ken Takaseki
Stradivarius STR 33818 (2008)
GIANLUIGI MATTIETTI

ROK LIII • NR 7 • 5 KWIETNIA 2009

Mysz w Ruchu


ROK LIII • NR 7 • 5 KWIETNIA 2009


2013r - Terminarz nadsy砤nia materia丑w


Biblioteka narodowa
Oficjalna witryna banku PKO BP

  Wstecz  Do g髍y  Napisz do nas  DrukujSkomentuj

© 2006-2009 Biblioteka Narodowa